Spis treści
- W krótkim czasie od 26 pojazdów do ponad tysiąca
- Oddział bez ciężarówek? Firma wybiera gdzie płaci podatek
- Są już pierwsze wymierne efekty
- Centrum inwestora, bocznica kolejowa i lotnisko
- 300 hektarów nowych możliwości
- Wizja akceleratora i nowej gospodarczej marki
- Pomysł, który "zażarł"
- Różnicę widać po porównaniu stawek
W krótkim czasie od 26 pojazdów do ponad tysiąca
Wszystko zaczęło się od nowej kadencji samorządu.
– Chcieliśmy rozpocząć od dialogu z lokalnym biznesem. Zorganizowaliśmy śniadanie biznesowe, na które zaprosiliśmy nie tylko duże firmy, ale też małych rzemieślników – szewców, piekarzy, kaletników. Zależało nam, by każdy głos był usłyszany. Okazało się, że w regionie działa wiele baz, hubów logistycznych, przedsiębiorstw transportowych, które narzekały na wysokie koszty i podatki. Stąd pomysł na wprowadzenie stawek niższych niż w innych ośrodkach. Postanowiliśmy zaryzykować i wprowadziliśmy najniższą, możliwą stawkę podatku od zestawu transportowego – mówi Sebastian Trzeszkowski, zastępca wójta Rędzin odpowiedzialny za promocję gminy.
Efekty przyszły błyskawicznie. Jako pierwsza przeniosła do Rędzin swój oddział firma Hegelmann. Dziś w gminie zarejestrowanych jest już ponad 1000 zestawów transportowych. Pojawiają się kolejni zainteresowani.
– Mamy firmy budowlane, które też u nas świetnie działały, ale swoje samochody miały rejestrowane albo w Częstochowie, albo w innych miejscach poza naszą gminą. Teraz wszystkie już przenoszą się do nas, bo widzą, że to po prostu się opłaca. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby firma, która działa bardzo dobrze w Gdańsku, albo w Rzeszowie, czy we Wrocławiu, przeniosła swoją siedziby tutaj – mówi Sebastian Trzeszkowski.
– Przed naszą decyzją zarejestrowanych było zaledwie 26 pojazdów. Dziś mamy ponad tysiąc. I to nie koniec – kolejne firmy już są w trakcie rejestracji. To realne pieniądze dla budżetu, ale też promocja gminy jako miejsca przyjaznego biznesowi – mówi dr Adam Jaruga wójt Gminy Rędziny.
Oddział bez ciężarówek? Firma wybiera gdzie płaci podatek
Co ważne, rejestracja pojazdów nie oznacza fizycznego przeniesienia całej floty.
– Zależy nam, by firmy tworzyły u nas oddziały, niekoniecznie całe bazy logistyczne. Zarejestrowanie samochodów nie oznacza zwiększonego ruchu ciężarowego na lokalnych drogach. Firmy działają jak wcześniej, samochody pracują normalnie. Tyle trzeba, by podatek trafiał do naszej gminy – wyjaśnia Sebastian Trzeszkowski.
– Wystarczy niewielkie biuro czy sekretariat . Obecne przepisy pozwalają firmom wybrać miejsce opłacania podatku, jeśli mają tam zarejestrowany oddział. My oferujemy proste formalności i pełne wsparcie. Nie trzeba nawet przerejestrowywać samochodów, więc wszystko jest bardzo łatwe – dodaje Adam Jaruga.
Są już pierwsze wymierne efekty
Budżet gminy wynosi 73 miliony złotych.
– Po pierwszych reakcjach szacujemy dodatkowe wpływy na 1 milion złotych. To już będzie spory dodatek do budżetu, a nie zamierzamy na tym poprzestać. Jestem pewien, że wpływy będą dużo większe – deklaruje wójt.
– Jesteśmy gminą, można powiedzieć, mocno uprzemysłowioną, dlatego że mamy dużą cementownię, zakłady chemiczne, wytwórnię makaronu, oraz wiele mniejszych podmiotów gospodarczych. Naprawdę tutaj się dużo dzieje pod względem gospodarczym, chcemy dobrze współpracować z przedsiębiorcami – dodaje Jaruga.
Centrum inwestora, bocznica kolejowa i lotnisko
Rędziny nie poprzestają na jednym sukcesie. W planach jest budowa nowoczesnego Centrum Obsługi Inwestora – biurowca z przestrzeniami typu open space, salami konferencyjnymi i możliwością rejestracji działalności.
– Chcemy, by przedsiębiorca mógł załatwić wszystko w jednym miejscu – od rejestracji oddziału po udział w wydarzeniach gospodarczych. To krok w stronę profesjonalizacji obsługi inwestora – wyjaśnia Adam Jaruga.
Pieniądze pozyskane z wpływów gmina zamierza przeznaczyć na promocję swojej działalności. Planuje kampanię promocyjną i obecność na targach, aby wypromować Rędziny jako najtańszą podatkowo gminę dla firm transportowych w Polsce.
300 hektarów nowych możliwości
Władze gminy patrzą daleko w przyszłość. Na jej terenie znajduje się nieczynne lotnisko oraz ponad 300 hektarów terenów inwestycyjnych – część należy do prywatnych właścicieli, część do Regionalnego Funduszu Gospodarczego.
– To teren z ogromnym potencjałem. Blisko autostrady, z torami kolejowymi i pasem startowym. Już dziś rozmawiamy z dużymi inwestorami z Polski i zagranicy, którzy są zainteresowani tym obszarem pod logistykę, przemysł czy energetykę. Kiedy rozstrzygnie się kto „wygra „ walkę o ten teren, będziemy tworzyć duże, prestiżowe centrum biznesowe – wyjaśnia Sebastian Trzeszkowski.
Wizja akceleratora i nowej gospodarczej marki
Jednym z najbardziej ambitnych pomysłów jest utworzenie akceleratora biznesu dla młodych firm z branż powiązanych z przyszłymi inwestorami.
– Jeśli duży gracz wejdzie na teren po lotnisku, chcemy utworzyć spółkę celową wspólnie z Polskim Funduszem Rozwoju – tłumaczy zastępca wójta. – To będzie wsparcie nowe technologie i startupów z sektora transportu, logistyki czy energii.
Pomysł, który "zażarł"
– Wiem, że to może brzmieć nieprawdopodobnie – mówi z uśmiechem wójt gminy – ale ten pomysł po prostu, jak to się mówi, "zażarł". Chcemy to kontynuować, bo w przyciąganiu firm widzimy szanse na rozwój gminy. Na początku mieliśmy obawy przed utratą dochodów. Ale udało się także radę gminy przekonać do tego małego ryzyka i efekty zaczynają spełniać nasze oczekiwania. Uspokajam: na pewno nie będziemy podnosić podatków. Przeciwnie – chcemy inwestować środki z ich tytułu w dalszy rozwój i promocję – podsumowuje Adam Jaruga.
Różnicę widać po porównaniu stawek
Podatek od ciągnika siodłowego (2 osie, DMC 40 T):
Rędziny: 1353 zł
Żywiec: 4470 zł
Cieszyn: 3805 zł
Łódź: 2240 zł
Podatek od naczepy (3 osie, DMC 40 T):
Rędziny: 902,75 zł
Żywiec: 3460 zł
Cieszyn: 2849 zł
Łódź: 2256 zł
Rędziny – gmina wiejska w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim, około 10 km na północny wschód od Częstochowy. Dzięki bliskości autostrady A1, gmina ma dogodne połączenia komunikacyjne, co stanowi istotny atut dla firm transportowych i logistycznych. Jest to najgęściej zaludniona gmina powiatu częstochowskiego. Liczba mieszkańców gminy Rędziny na koniec 2023 roku wynosiła 9 363.
