PERN planuje likwidację nieczynnych rurociągów przez Wisłę

Barbara Wesoła
Opracowanie:
Plany likwidacji nieczynnych rurociągów przez Wisłę są kolejnym krokiem w kierunku modernizacji i unowocześnienia infrastruktury energetycznej w Polsce.
Plany likwidacji nieczynnych rurociągów przez Wisłę są kolejnym krokiem w kierunku modernizacji i unowocześnienia infrastruktury energetycznej w Polsce. Przemysław Świderski/Polska Press
PERN, kluczowy gracz na polskim rynku energetycznym, ogłosił plany likwidacji dwóch nieczynnych rurociągów produktowych, które przebiegają przez Wisłę w okolicach Włocławka. Te historyczne konstrukcje, zbudowane w latach 80. XX wieku, zostaną usunięte w ramach przetargu, którego termin składania ofert mija 31 stycznia.

Spis treści

Historia rurociągów przez Wisłę

Rurociągi, które mają zostać zlikwidowane, są częścią większej magistrali produktowej, łączącej Płock z bazą paliw w Nowej Wsi Wielkiej. Zostały one zbudowane na początku lat 80. XX wieku i odgrywały kluczową rolę w transporcie paliw przez Wisłę. Jednakże, od czasu ich wyłączenia z eksploatacji, stały się one jedynie nieczynnymi reliktami przeszłości.

W 2007 roku doszło do awarii nitki głównej magistrali, co spowodowało jej rozszczelnienie i wyciek produktu. W wyniku tego incydentu, nitka rezerwowa została włączona do eksploatacji, aby zapewnić ciągłość dostaw. Nitka rezerwowa funkcjonowała do 2010 roku, kiedy to nowa nitka główna została oddana do użytku.

Nowoczesne rozwiązania w miejsce starych konstrukcji

Nowy odcinek rurociągu, który zastąpił wyłączone z eksploatacji nitki, został zbudowany metodą HDD, czyli poziomego przewiertu pod dnem rzeki. Ta nowoczesna technologia pozwala na minimalizację wpływu na środowisko naturalne oraz zwiększa bezpieczeństwo i niezawodność infrastruktury.

Po uruchomieniu nowego odcinka, nitka rezerwowa została ostatecznie wyłączona z eksploatacji. Obecnie obie nitki, zarówno główna, jak i rezerwowa, są zaślepione i czekają na likwidację. PERN, jako zarządca infrastruktury krytycznej, dąży do usunięcia zbędnych elementów, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla środowiska.

Znaczenie PERN dla bezpieczeństwa energetycznego Polski

PERN, z siedzibą w Płocku, jest kluczowym podmiotem dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Zarządza siecią ponad 2,5 tys. km rurociągów naftowych i produktowych oraz posiada 19 baz paliw o łącznej pojemności około 2,7 mln metrów sześciennych. Dodatkowo, PERN dysponuje czterema bazami ropy naftowej o łącznej pojemności ponad 4,2 mln metrów sześciennych.

Spółka odpowiada za tłoczenie rurociągami ropy naftowej do rafinerii Grupy Orlen w Płocku i Gdańsku, a także do dwóch rafinerii w Niemczech - Schwedt i Leuna. Dzięki temu PERN odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu stabilnych dostaw surowców energetycznych zarówno w Polsce, jak i w regionie.

Przetarg na likwidację rurociągów

PERN ogłosił przetarg na likwidację dwóch rurociągów produktowych, które przebiegają przez Wisłę w pobliżu Włocławka. Oferty można składać do 31 stycznia, a celem planowanych robót budowlanych jest usunięcie nieczynnych konstrukcji, które nie są już potrzebne w obecnym systemie przesyłowym.

Likwidacja rurociągów jest częścią szerszej strategii PERN, mającej na celu optymalizację i modernizację infrastruktury przesyłowej. Dzięki temu spółka może skupić się na zarządzaniu nowoczesnymi i efektywnymi rozwiązaniami, które lepiej odpowiadają na potrzeby współczesnego rynku energetycznego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu