https://strefabiznesu.pl
reklama

KGHM planuje budowę trzech nowych szybów. Inwestycje warte miliardy

Oliwia Marciszewska
Opracowanie:
W ciągu najbliższej dekady KGHM Polska Miedź zamierza zainwestować miliardy złotych w rozwój krajowej infrastruktury wydobywczej. Jak zapowiedział minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski, spółka planuje budowę trzech nowych szybów.
W ciągu najbliższej dekady KGHM Polska Miedź zamierza zainwestować miliardy złotych w rozwój krajowej infrastruktury wydobywczej. Jak zapowiedział minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski, spółka planuje budowę trzech nowych szybów. JAKUB STEINBORN
W ciągu najbliższej dekady KGHM Polska Miedź zamierza zainwestować miliardy złotych w rozwój krajowej infrastruktury wydobywczej. Jak zapowiedział minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski, spółka planuje budowę trzech nowych szybów, co wpisuje się w szerszą strategię wspierania inwestycji poprzez zmiany w tzw. podatku miedziowym.

Spis treści

Podczas konferencji prasowej w Warszawie, minister Jakub Jaworowski poinformował o kluczowych inwestycjach planowanych przez KGHM Polska Miedź. Spółka przygotowuje się do budowy trzech nowych szybów wydobywczych, z których każdy może kosztować od 3 do 4 miliardów złotych. Realizacja tych projektów potrwa od 7 do 10 lat.

— KGHM ma bardzo ambitne plany rozwojowe. Budowa szybów to inwestycje długoterminowe, które wymagają stabilnych i przewidywalnych warunków gospodarczych — powiedział Jaworowski.

Ulgi podatkowe tylko w zamian za inwestycje

Ogłoszone plany inwestycyjne wpisują się w szersze zmiany fiskalne zapowiedziane przez rząd. Jak zaznaczył minister, ulgi w podatku miedziowym będą dostępne wyłącznie w przypadku realizacji konkretnych projektów inwestycyjnych.

— Konstrukcja nowego podatku zakłada, że preferencyjne stawki obowiązują tylko wtedy, gdy firma inwestuje — podkreślił Jaworowski.

Minister finansów Andrzej Domański przypomniał, że od 2026 roku stawki podatku od miedzi będą stopniowo obniżane poprzez zmianę współczynnika w obowiązującym wzorze – z 0,85 do 0,71, a następnie do 0,64 w latach 2027–2028. W dalszej perspektywie (od 2029 roku) wejdzie w życie mechanizm odliczania od podatku 50% kwalifikowanych wydatków inwestycyjnych.

10 miliardów złotych mniej dla budżetu, ale więcej inwestycji

Według rządowych szacunków, zmiany w podatku miedziowym przyniosą budżetowi państwa ubytek rzędu 10 miliardów złotych w ciągu dekady. Minister Jaworowski zaznaczył jednak, że spadek wpływów z podatku powinien być rekompensowany wzrostem aktywności inwestycyjnej i gospodarczym efektem mnożnikowym.

— Mniejsze obciążenia fiskalne dziś mogą oznaczać większe wpływy podatkowe w przyszłości dzięki wzrostowi produkcji i zatrudnienia — zaznaczył minister aktywów państwowych.

Cel: milion ton miedzi rocznie

Rząd liczy, że wprowadzone zmiany podatkowe pozwolą KGHM znacząco zwiększyć skalę działalności. Jak poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman, dzięki inwestycjom krajowe wydobycie miedzi może wzrosnąć z 400 tys. ton w 2024 roku do 1 miliona ton rocznie w perspektywie dekady.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

To oznaczałoby ponad dwukrotne zwiększenie krajowej produkcji, co może mieć istotne znaczenie dla pozycji Polski na globalnym rynku surowcowym.

KGHM – gigant z międzynarodowym zasięgiem

KGHM Polska Miedź to jedna z największych spółek surowcowych w Europie, notowana na warszawskiej GPW od 1997 roku i wchodząca w skład indeksu WIG20. Firma posiada rozbudowane portfolio projektów eksploracyjnych i wydobywczych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA.

W 2024 roku KGHM osiągnął ponad 35 miliardów złotych skonsolidowanych przychodów, a zapowiadane inwestycje mogą dodatkowo umocnić jego pozycję jako lidera branży na światowej scenie.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Duży bank dofinansuje farmy wiatrowe na Bałtyku

Duży bank dofinansuje farmy wiatrowe na Bałtyku

Spółka gamingowa z Krakowa chce zadebiutować na giełdzie

Spółka gamingowa z Krakowa chce zadebiutować na giełdzie

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu