https://strefabiznesu.pl
reklama

Rekordowy koszt odbudowy Ukrainy. G7 mówi wprost, kto zapłaci

Oliwia Marciszewska
Opracowanie:
Spotkanie ministrów finansów i szefów banków centralnych G7 zakończyło się wspólnym komunikatem, w którym uczestnicy wyrazili wolę dalszej współpracy w celu wzmocnienia relacji gospodarczych oraz jednoznacznie potępili rosyjską agresję na Ukrainę.
Spotkanie ministrów finansów i szefów banków centralnych G7 zakończyło się wspólnym komunikatem, w którym uczestnicy wyrazili wolę dalszej współpracy w celu wzmocnienia relacji gospodarczych oraz jednoznacznie potępili rosyjską agresję na Ukrainę. Shutterstock
W obliczu trwających wyzwań gospodarczych i geopolitycznych, ministrowie finansów oraz szefowie banków centralnych państw G7 spotkali się w kanadyjskim Banff, by wspólnie wyznaczyć kierunki dalszych działań. W centrum uwagi znalazła się agresja Rosji na Ukrainę, przyszłość światowego handlu oraz sposoby wzmacniania globalnej stabilności gospodarczej.

Spis treści

Spotkanie ministrów finansów i szefów banków centralnych G7 zakończyło się wspólnym komunikatem, w którym uczestnicy wyrazili wolę dalszej współpracy w celu wzmocnienia relacji gospodarczych oraz jednoznacznie potępili rosyjską agresję na Ukrainę. Kanadyjski minister finansów François-Philippe Champagne nazwał wypracowane ustalenia „prawdziwymi kamieniami milowymi”, podkreślając jednocześnie atmosferę jedności, jaka towarzyszyła rozmowom.

Prezes Banku Kanady, Tiff Macklem, wskazał na kluczową rolę wzrostu gospodarczego jako fundamentu dalszych działań. Zaznaczył, że choć rozmowy były konstruktywne, to dalszy rozwój sytuacji zależy m.in. od ewolucji polityki celnej.

Handel w erze napięć

Temat ceł, szczególnie w kontekście polityki Stanów Zjednoczonych, był szeroko dyskutowany. Christine Lagarde, szefowa Europejskiego Banku Centralnego, oceniła spotkanie jako „wyjątkowo użyteczne”, ale ostrzegła, że obecne zmiany w handlu międzynarodowym wymuszają globalny przegląd partnerstw i źródeł dostaw towarów oraz usług.

Podczas rozmów obecni byli również przedstawiciele Ukrainy, Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Banku Światowego, OECD oraz Rady Stabilności Finansowej.

Ukraina – wsparcie i odbudowa

Uczestnicy szczytu potwierdzili niezmienne poparcie dla Ukrainy, potępiając trwającą rosyjską inwazję. W komunikacie wyrażono uznanie dla wytrwałości ukraińskiego narodu oraz zobowiązano się do dalszego wsparcia dla suwerenności i niepodległości tego kraju. Zapowiedziano też kontynuację sankcji oraz zamrożenie rosyjskich aktywów do czasu zakończenia działań wojennych i wypłaty rekompensat za zniszczenia.

Szczególną uwagę poświęcono kwestii odbudowy Ukrainy. Koszty tego procesu oszacowano na 524 miliardy dolarów w ciągu najbliższej dekady. G7 zadeklarowało chęć współpracy z sektorem prywatnym i zapewniło, że kraje oraz podmioty wspierające Rosję nie będą mogły uczestniczyć w procesie odbudowy.

Odporność gospodarcza i nowe wyzwania

W części poświęconej gospodarce światowej G7 wskazało na rosnące znaczenie zrozumienia skutków „nierynkowych praktyk”, które zaburzają równowagę i zagrażają bezpieczeństwu gospodarczemu. Podjęto decyzję o opracowaniu wspólnych rozwiązań wobec podmiotów działających w sposób nietransparentny i łamiących międzynarodowe zasady.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

Zwrócono również uwagę na zagrożenia płynące z rosnącej liczby drobnych przesyłek o niskiej wartości, które mogą przeciążać systemy celne, a jednocześnie sprzyjać nielegalnemu handlowi, importowi podróbek i przemytowi narkotyków. G7 zobowiązało się do znalezienia sposobów ograniczenia tego ryzyka.

Technologie, AI i przyszłość finansów

Uczestnicy spotkania dyskutowali również o znaczeniu nowych technologii w sektorze finansowym. Podkreślono konieczność wspierania stabilności rynków finansowych oraz prowadzenia odpowiedzialnej polityki przez banki centralne, zwłaszcza w kontekście rosnącego wpływu sztucznej inteligencji, rozwoju technologii kwantowych i zagrożeń cybernetycznych.

Czerwiec przyniesie kolejny ważny etap – spotkanie liderów państw G7, którego gospodarzem również będzie Kanada. Uczestnicy zakończonego właśnie szczytu zadeklarowali, że wypracowane ustalenia stanowić będą solidną podstawę do dalszych politycznych decyzji w duchu współpracy i odpowiedzialności za globalną przyszłość.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Spółka gamingowa z Krakowa chce zadebiutować na giełdzie

Spółka gamingowa z Krakowa chce zadebiutować na giełdzie

Nie było jeszcze tak dużej dostawy. Specjalny ładunek wyruszył do Ameryki Południowej

Nie było jeszcze tak dużej dostawy. Specjalny ładunek wyruszył do Ameryki Południowej

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu