https://strefabiznesu.pl
reklama

KGHM chce usamodzielnić swoje zagraniczne spółki. Nowa strategia już gotowa

Marek Knitter
- Bylibyśmy nie do końca odpowiedzialni, gdybyśmy ogłaszali strategię w momencie, kiedy nie wiemy w 100 proc., w jakim stopniu jest ona bezpieczna pod kątem zabezpieczenia środków do jej realizacji - mówił prezes KGHM.
- Bylibyśmy nie do końca odpowiedzialni, gdybyśmy ogłaszali strategię w momencie, kiedy nie wiemy w 100 proc., w jakim stopniu jest ona bezpieczna pod kątem zabezpieczenia środków do jej realizacji - mówił prezes KGHM. fot.spółka
KGHM Polska Miedź kończy obecnie przygotowanie 300-400 mln dolarów finansowania dla KGHM International, które ma wesprzeć planowane inwestycje, poinformował wiceprezes ds. finansowych Piotr Krzyżewski. Zarząd uważa, że projekty zagraniczne powinny się samofinansować.

Spis treści

- Te spółki zagraniczne mają na tyle silne bilanse i produkcję, że mogą realizować inwestycje. Po drugie, one muszą wybudować historię kredytową i to, myślę, państwo w najbliższym kwartale - dwóch zobaczą. Łącznie przygotowujemy - już kończymy - finansowanie KGHM International na poziomie między 300-400 mln dolarów, które będzie podstawione na realizowanie capeksów inwestycji - powiedział wiceprezes Krzyżewski podczas konferencji prasowej.

KGHM chce inwestować i dlatego zatrzymał zysk za ubiegły rok

W odpowiedzi na pytanie dotyczące braku rekomendacji w sprawie wypłaty dywidendy dla akcjonariuszy prezes Andrzej Szydło tłumaczył, że KGHM obecnie potrzebuje inwestycji rozwojowych, stąd taka decyzja zarządu.

- W obecnym stadium w KGHM najważniejsze jest zapewnienie bezpiecznego rozwoju, stąd zapotrzebowanie na wolne środki w celu inwestowania w przyszłość. Ma to związek z całościową polityką zarządu i naszymi rekomendacjami w zakresie dywidendy - powiedział Andrzej Szydło podczas konferencji prasowej.

Z kolei wiceprezes Piotr Krzyżewski zaznaczył, że pieniądze trzeba inwestować bardzo odpowiedzialnie.

- Podejmujemy racjonalne decyzje, żeby z jednej strony spojrzeć z punktu widzenia kwestii dywidendy, ale też, żeby inwestorzy zobaczyli, gdzie jest budowana wartość, jakie inwestycje są konieczne i jaki zwrot one przyniosą. Nie zmieniamy polityki dywidendowej. W momencie, kiedy już ogłosimy strategię, jesteśmy gotowi, żeby usiąść z inwestorami i analitykami i porozmawiać roboczo, jak widzimy przepływy w następnych latach, wysłuchać się wzajemnie - dodał Krzyżewski.

Spółka KGHM poinformowała wczoraj, że zarząd rekomenduje walnemu zgromadzeniu niewypłacanie dywidendy z zysku za 2024 rok i przeznaczenie go w całości na kapitał zapasowy. W reakcji na tę informację akcje miedziowej spółki mocno spadły.

Jak tłumaczył koncern, opracowując rekomendację, zarząd spółki wziął pod uwagę przede wszystkim ocenę potrzeb finansowych grupy kapitałowej KGHM Polska Miedź w kontekście realizacji krótko- i długoterminowych planów inwestycyjnych.

Dodatkowo spółka czeka także na ostateczną decyzję resortu finansów w sprawie podatku od kopalin. Prezes Szydło tłumaczył, że spółka dostarczyła już wszystkie dokumenty na podstawie których resort może wydać odpowiednią decyzję.

Za 2023 rok KGHM wypłacił 1,5 zł dywidendy na akcję. 

Nowa strategia KGHM jest już gotowa, ale...

- Nowa strategia jest już ukończona. Nawet jak się już wyznaczy optymalną strategię, to trzeba ją po pierwsze oczywiście realizować, ale też uaktualniać, uszczegóławiać, być może czasem też lekko modyfikować w zależności od otoczenia, zwłaszcza zagranicznego. (…) Bylibyśmy nie do końca odpowiedzialni, gdybyśmy ogłaszali strategię w momencie, kiedy nie wiemy w 100 proc., w jakim stopniu jest ona bezpieczna pod kątem zabezpieczenia środków do jej realizacji. Nic złego się nie dzieje, że ona oficjalnie nie jest jeszcze do tego stopnia uszczegółowiona, żeby ją ogłosić, ponieważ wiele z projektów strategicznych jest realizowanych - tłumaczył podczas konferencji prezes Szydło.

KGHM to jedna z czołowych spółek Skarbu Państwa. Firma wydobywa i przetwarza miedź, srebro, złoto oraz inne metale. Notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Głównym udziałowcem spółki jest Skarb Państwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu