Spis treści
WIBOR będzie dalej spadał
Białek w rozmowie z PAP przypomniał, że WIBOR 3M, jako wskaźnik ściśle skorelowany ze stopami referencyjnymi banku centralnego, spadł z 5,85 na 5,35 proc. I stało się to jeszcze przed obniżką stóp procentowych.
Prezes Związku Banków Polskich podkreślił jednocześnie, że rynek przewidując spadek stóp procentowych odpowiednio reaguje, co znajduje odzwierciedlenie w notowaniach wskaźnika WIBOR.
- Po formalnej decyzji Rady Polityki Pieniężnej, która obniżyła stopy o 50 punktów bazowych, WIBOR będzie dalej spadać. Z jednej strony dlatego, że decyzję już podjęto, a z drugiej, ponieważ rynek oczekuje kolejnych obniżek stóp procentowych. Spadnie być może - jak twierdzą eksperci - o łącznie 1 punkt procentowy na koniec br., a obniżenie stawki WIBOR bezpośrednio wpływa na raty kredytów - powiedział Tadeusz Białek.
Niższe raty kredytów
Dodał, że dziś wskaźnik WIBOR 3M wynosi 5,25 proc., zaś WIBOR 6M - 5,02 proc. Co w jego opinii wskazuje, że rynek spodziewa się dalszego obniżenia stóp procentowych w ciągu kolejnych 6 miesięcy.
Prezes ZBP wyjaśnił też, że przy takim spadku wskaźnika WIBOR raty przy przykładowym kredycie hipotecznym na 400 tys. zł powinny spaść o kilkaset zł miesięcznie do końca tego roku. Jak wyliczył, przy spadku WIBOR-u 3M o 1 punkt procentowy w 2025 r. raty kredytów spadną średnio o ok. 7,5 proc.
WIBOR, czyli Warsaw Interbank Offered Rate to stawka, za którą banki pożyczają od siebie pieniądze na 3 lub na 6 miesięcy. Wskaźnik ten jest też podstawą do wyliczenia oprocentowania kredytów hipotecznych.
Źródło: PAP
