Duży polski bank chce podbierać klientów konkurencji

Maciej Badowski
Opracowanie:
Prezes PKO BP Szymon Midera ocenił, że bank jest przygotowany na bardzo silną konkurencję.
Prezes PKO BP Szymon Midera ocenił, że bank jest przygotowany na bardzo silną konkurencję. PKO BP
Prezes PKO BP, Szymon Midera, podczas wtorkowej konferencji podkreślił, że instytucja jest gotowa na dynamiczne zmiany i ma jasno określoną strategię rozwoju. Bank nie tylko planuje wzmocnić swoją pozycję na rynku krajowym, ale również rozważa ewentualne przejęcia, które będą spójne z jego długoterminową strategią.

Przygotowanie na konkurencję

Podczas wtorkowej konferencji prasowej prezes PKO BP, Szymon Midera, wyraził pewność co do zdolności banku do konkurowania na rynku finansowym.

– Jesteśmy przygotowani na bardzo silną konkurencję. Zakładamy, że będziemy klientów podbierać konkurencji, również takim bankom jak Erste. Dla nas najważniejsze dzisiaj jest to, żeby zbudować silną propozycję wartości. Bo banki dzisiaj mają taki problem, że ich oferta akwizycyjna jest homogeniczna, ona się praktycznie niczym nie różni – powiedział Szymon Midera na konferencji.

PKO BP zamierza skoncentrować się na budowaniu unikalnej oferty dla swoich klientów, co ma być kluczem do sukcesu w walce z konkurencją. Bank planuje również monitorować rynek i dostosowywać swoje działania do zmieniających się warunków.

Strategia rozwoju i przejęcia

Prezes Midera podkreślił, że wszelkie potencjalne przejęcia muszą być zgodne z długoterminową strategią banku.

– Każda z siedmiu naszych inicjatyw, które prezentowaliśmy, podlega ewaluacji, uszczegóławiamy pewne cele. Monitorując to, co się dzieje na rynku, w tym otoczeniu, nie wykluczam, że bardziej ofensywnie podejdziemy również do wszystkich elementów związanych z rozwojem, nie tylko organicznym – dodał.

Wyzwania rynkowe

Wiceprezes banku, Krzysztof Dresler, zwrócił uwagę na wrażliwość PKO BP na zmiany stóp procentowych. Ponadto bank musi również stawić czoła wyzwaniom związanym z kredytami CHF. Saldo rezerw kredytowych wzrosło, co jest wynikiem opóźnień w spłacie kapitału po sądowym unieważnieniu umów kredytów CHF.

– Mamy tam bardzo restrykcyjny model, który tworzy w bardzo szybkim czasie prawie 100 proc. odpisów. Wydaje nam się, że będziemy mogli istotnie zmienić, z uwagi na behawiorystykę tego portfela, ten poziom odpisów w kolejnych kwartałach, te poziomy będą zdecydowanie niższe – powiedział wiceprezes nadzorujący obszar zarządzania ryzykiem Piotr Mazur.

Spory sądowe i ryzyko prawne

PKO BP jest również zaangażowany w liczne postępowania sądowe związane z kredytami hipotecznymi opartymi na zmiennym oprocentowaniu oraz zasadami ustalania stopy referencyjnej WIBOR.

– Postępowanie przez TSUE idzie zgodnie z planem i harmonogramem. Z dużym spokojem patrzymy na to, co się dzieje, i będzie się działo, bo mamy do czynienia ze wskaźnikiem ustawowym – powiedział Midera.

– Wygrywamy 90 proc. spraw, na razie nie tworzymy systemowych rezerw, tworzymy oczywiście rezerwy tam, gdzie te sprawy są przegrywane. Zastanawiamy się nad tym, ale wydaje się, że to ryzyko powoli się zmniejsza – przyznał Mazur.

Wyniki finansowe i plany na przyszłość

W opublikowanym raporcie kwartalnym PKO BP poinformował o wzroście zysku netto, co jest dowodem na skuteczność dotychczasowej strategii banku. Zysk netto grupy banku wzrósł w pierwszym kwartale tego roku do 2 mld 469 mln zł, co oznacza wzrost o niemal 21 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w roku poprzednim.

PKO BP, jako największy bank w Polsce, ma ambitne plany na przyszłość. Bank obsługuje ponad 12 mln klientów i posiada oddziały korporacyjne w kilku krajach europejskich, co daje mu solidne podstawy do dalszego rozwoju i ekspansji na nowe rynki.

O PKO BP

PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Akcje banku od listopada 2004 r. notowane są na GPW; wchodzi w skład indeksu WIG20. Głównym udziałowcem jest Skarb Państwa posiadający 29,43 proc.

źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu