Spis treści
Czynniki, które weźmie pod uwagę RPP
O tym, czy i kiedy możemy spodziewać się obniżki stóp procentowych, Ireneusz Dąbrowski mówił w kuluarach konferencji naukowej w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
- Nie przewiduję obniżek na najbliższym posiedzeniu w czerwcu, dyskusja może powrócić w lipcu, ale też będzie to raczej dyskusja niż decyzja. Po pierwsze czekamy na dane na temat cen energii i nowych taryf, (…) one bardzo dużo ważą. Druga rzecz to jest wpływ zmiany stóp procentowych - jak on będzie wpływał na oczekiwania. Trzecia rzecz - jak się zmieni presja płacowa - ona jest nieco powyżej granicy, której byśmy chcieli. Czekamy po prostu na dane - stwierdził członek RPP.
- Jeżeli chodzi o kolejne decyzje, to raczej mówię o IV kw., ale w tej chwili nie podjąłbym się stanowczej deklaracji. Jest bardzo dużo czynników, które będą wpływały na nasze decyzje – dodał.
"Dużo małych kroczków"
I wskazał, że następne decyzje to „raczej będzie cykl, (...) cykl rozumiany jako dużo małych kroków”.
- Jestem zwolennikiem tego, żeby następne jakiekolwiek zmiany miały charakter cyklu i odbywały się w sytuacji bardzo dużej pewności, że powrócimy trwale do celu inflacyjnego – podkreślił.
Jednocześnie Dąbrowski nie był w stanie określić, w jakiej skali stopy mogą zmienić się do końca roku, ponieważ, w jego opinii, jest za dużo niepewności.
- Nie wspomnę o globalnych niepewnościach. Dzisiaj mamy już nowy świat - w niedzielę doszło do porozumienia chińsko-amerykańskiego. Na to nałożą się jeszcze globalne czynniki niepewności. Ropa jest już powyżej 60 dolarów za baryłkę - tłumaczył.
Oprocentowanie środków rezerwy obowiązkowej
Poza tym przekazał, że w czerwcu RPP dyskutować będzie o obniżeniu oprocentowania środków rezerwy obowiązkowej, ale obecnie nie jest przesądzony wynik tej dyskusji.
- Nie wiem, w jakim kierunku potoczy się dyskusja w czerwcu - raczej w kierunku zmniejszenia oprocentowania rezerwy obowiązkowej, ale jaki będzie wniosek - naprawdę nie wiem. Raczej będziemy mówili o oprocentowaniu niż o samym poziomie rezerwy obowiązkowej - podsumował.
Rada Polityki Pieniężnej (RPP) na zakończonym 7 maja posiedzeniu zdecydowała się na obniżenie stóp procentowych NBP o 50 punktów bazowych. Stopa referencyjna spadła z 5,75 proc. do 5,25 proc., co jest najniższym poziomem od maja 2022 roku. Poprzedni poziom stóp procentowych był utrzymywany od października 2023 roku.
Źródło: PAP
