Spis treści
Nowelizacja przepisów o ubezpieczeniach obowiązkowych
Projekt nowelizacji dotyczy ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym oraz Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, a także ustawy o ewidencji ludności. Resort finansów zamierza wprowadzić zmiany, które mają przeciwdziałać zjawisku zawierania umów OC na skradzione dane osobowe.
– Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami zakład ubezpieczeń oferujący ubezpieczenia obowiązkowe nie ma możliwości odmówienia zawarcia takiej umowy. W związku z tym proponuje się modyfikację przepisu, by w przypadku zastrzeżenia numeru PESEL, zakład mógł odmówić jej zawarcia – czytamy w uzasadnieniu projektu.
Reakcja na falę kradzieży tożsamości
Ministerstwo podkreśla, że zmiany są odpowiedzią na coraz częstsze przypadki wykorzystania cudzych danych w celu zawarcia obowiązkowego ubezpieczenia OC. Kradzieże numerów PESEL, do których dochodzi m.in. w wyniku włamań do baz danych i ewidencji, umożliwiają przestępcom zawieranie fikcyjnych polis komunikacyjnych.
– Celem projektowanych zmian jest ograniczenie sytuacji, w których dochodzi do zawierania umów przy użyciu skradzionych danych osobowych – wyjaśnia resort finansów.
Rząd planuje przyjęcie projektu w II kwartale
Zgodnie z informacjami z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, projekt ustawy ma zostać przyjęty przez rząd jeszcze w II kwartale 2025 roku. Nowe przepisy mają umożliwić skuteczniejsze przeciwdziałanie oszustwom i zabezpieczenie danych obywateli.
Dzięki proponowanej zmianie ubezpieczyciel będzie mógł w czasie rzeczywistym sprawdzić, czy PESEL klienta został zastrzeżony np. w systemie rejestrów państwowych. W przypadku pozytywnej weryfikacji będzie miał prawo odmówić zawarcia umowy, co obecnie – mimo podejrzenia o nadużycie – nie jest możliwe.
