Spis treści
Z przemysłu chemicznego do obronnego
Nominacja Adama Leszkiewicza na szefa PGZ została ogłoszona krótko po jego rezygnacji z funkcji prezesa Grupy Azoty. Tam, w ciągu niespełna 14 miesięcy, nadzorował proces poprawy wyników finansowych i rozpoczął transformację modelu biznesowego. „Idea silnej i konkurencyjnej Grupy Azoty pozostaje dla mnie bardzo ważna” – komentował na swoim LinkedIn Leszkiewicz, zapowiadając dalsze zaangażowanie w działania na rzecz rozwoju.
Teraz jego doświadczenie ma przysłużyć się sektorowi zbrojeniowemu. Polska Grupa Zbrojeniowa to holding skupiający ponad 50 spółek z branży obronnej, specjalizujących się w produkcji nowoczesnych systemów radarowych, artylerii, bezzałogowców, optoelektroniki czy transporterów opancerzonych. PGZ dostarcza sprzęt dla polskiej armii oraz partnerów sojuszniczych w NATO.
Jako nowy prezes, Adam Leszkiewicz ma objąć obowiązki 12 maja.
Bardzo się cieszę, że mogę zaangażować się, wspólnie z zespołem Polskiej Grupy Zbrojeniowej, w realizację tak istotnych zadań związanych z bezpieczeństwem i obronnością. Deklaruję pełne zaangażowanie w efektywną realizację kluczowych projektów i programów. Także w realizację idei doskonalenia funkcjonowania PGZ, wdrożenie niezbędnych zmian oraz lepszą współpracę z partnerami krajowymi i zagranicznymi z obszaru przemysłu obronnego. Wyzwania są jasno określone, a moim celem, obok rozwoju biznesowego Grupy i zmiany organizacji Grupy Kapitałowej, jest przede wszystkim poprawa relacji z kluczowymi interesariuszami oraz przełożenie dostępnych środków finansowych na konkretne ilości odpowiedniego uzbrojenia. Liczę w tym zakresie na współpracę z partnerami publicznymi i prywatnymi – powiedział Adam Leszkiewicz, cytowany przez PGZ.
Nowy lider dla strategicznej spółki PGZ
Zmiana na czele PGZ odbywa się w kluczowym momencie. Spółka intensywnie rozwija swoją ofertę w odpowiedzi na rosnące potrzeby bezpieczeństwa narodowego i zwiększone nakłady na modernizację sił zbrojnych. Przed Leszkiewiczem stoją zadania nie tylko zarządcze, ale także polityczno-strategiczne. PGZ jest jedną z najważniejszych spółek z punktu widzenia państwowej polityki obronnej.
Leszkiewicz to menedżer z doświadczeniem w spółkach Skarbu Państwa – wcześniej pracował m.in. w Polskim Holdingu Nieruchomości, a w latach 2009–2011 był wiceministrem Skarbu Państwa. Wyłoniono go w konkursie, który ogłoszono 4 kwietnia – dwa dni po rezygnacji Krzysztofa Trofiniaka.
