Spis treści
Ceny i zapasy gazu w Polsce
- Obecny poziom zapełnienia magazynów w Polsce (43,2 proc.) odpowiada około 6,9 proc. rocznej konsumpcji gazu - napisali analitycy, powołując się na stan z 5 maja tego roku.
Jednocześnie, jak pokazało zestawienie danych o rynku energii, ceny gazu dla przemysłu w Polsce od drugiej połowy 2022 r. pozostawały wyższe niż w UE ogółem. Odwrotnie jest w przypadku gospodarstw domowych. Tu ceny są niższe niż w Unii ogółem od co najmniej 2010 r.
Zmiany cen w Unii Europejskiej
A jak to wygląda generalnie we Wspólnocie? Jak wskazał PFR, w kwietniu 2025 r. ceny gazu wzrosły w porównaniu z kwietniem ubiegłego roku o 21,3 proc., ale w perspektywie ostatnich 5 lat pozostają na umiarkowanie niskim poziomie.
Natomiast w ujęciu miesięcznym ceny zmalały o 15,6 proc.
Dostawcy gazu do UE
Zgodnie z danymi, na które powołuje się Polski Fundusz Rozwoju, udział Rosji w imporcie gazu do Unii Europejskiej zmniejszył się do 9,3 proc.
- Największymi dostawcami tego surowca do UE była Norwegia, Stany Zjednoczone i Algieria - wyliczyli analitycy.
Jak wskazali, od sierpnia 2024 r. dostawy LNG do Europy rosną, przy dalszym zmniejszeniu dostaw gazu ze Wschodu i stabilnych dostawach z pozostałych kierunków.
Natomiast poza Starym Kontynentem, zgodnie z danymi Banku Światowego, w kwietniu 2025 r. ceny gazu zmalały miesiąc do miesiąca w Stanach Zjednoczonych i w Japonii, odpowiednio o 17,7 oraz 2,4 proc.
Źródło: PAP
