Spis treści
Dotychczasowe zezwolenie na eksploatację reaktora MARIA wygasło 31 marca 2025 roku. Zakończenie trwającej od 1 kwietnia przerwy technicznej zaplanowano na 8 maja, jednak brak decyzji administracyjnej zmusił operatora do przedłużenia postoju.
Ministerstwo Przemysłu przypomniało, że nowa licencja wydawana jest w trybie postępowania administracyjnego na podstawie przepisów ustawy – Prawo atomowe oraz wytycznych Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.
Odpowiedzi na pytania PAA w toku
Narodowe Centrum Badań Jądrowych, które zarządza reaktorem MARIA, złożyło wniosek o nowe zezwolenie w sierpniu 2024 roku, dołączając 53 załączniki liczące łącznie ok. 1500 stron. Dokumentacja była wielokrotnie uzupełniana – dotychczas NCBJ otrzymało blisko 1000 pytań od Państwowej Agencji Atomistyki i przekazało ok. 50 kolejnych dokumentów. Ostatnia tura zapytań obejmuje ponad 100 zagadnień. Termin odpowiedzi na nie mija 15 maja 2025 roku.
Resort przemysłu zapewnia, że zespół NCBJ prowadzi intensywne konsultacje z PAA w celu jak najszybszego zakończenia procedury.
Produkcja radiofarmaceutyków niezagrożona
Ministerstwo zapewniło, że obecna przerwa w pracy reaktora nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa dostaw radioizotopów dla krajowych placówek medycyny nuklearnej. Od połowy kwietnia w produkcji wykorzystywany jest materiał radioaktywny kupowany od zewnętrznych dostawców. Dostawy krajowe są traktowane priorytetowo, choć mogą pojawić się korekty w harmonogramach wysyłek. Eksport odbywa się zgodnie z indywidualnie ustalanymi terminami.
Nowe kierownictwo
W związku z opóźnieniami i potrzebą usprawnienia prac, na początku kwietnia minister przemysłu Marzena Czarnecka odwołała dyrektora NCBJ prof. Krzysztofa Kurka. Resort wskazał, że celem tej decyzji było zwiększenie efektywności działania instytucji i nadanie priorytetu wznowieniu pracy reaktora MARIA.
Reaktor MARIA, zlokalizowany w Świerku pod Warszawą, to jedyny czynny reaktor jądrowy w Polsce. Pełni funkcję badawczą i produkcyjną – służy m.in. do wytwarzania radioizotopów wykorzystywanych w diagnostyce i terapii medycznej. Licencję na jego eksploatację odnawia się co 10 lat.
