Rekrutacja bez odpowiedzi. Polacy chcą zmian, ale rząd nie słucha

Barbara Wesoła
Opracowanie:
Czy pracodawcy powinni obowiązkowo dawać feedback po rekrutacji? Polacy nie mają wątpliwości
Czy pracodawcy powinni obowiązkowo dawać feedback po rekrutacji? Polacy nie mają wątpliwości Archiwum
Choć Ministerstwo Pracy odrzuciło petycję o wprowadzenie obowiązku informowania kandydatów o wyniku rekrutacji, większość Polek i Polaków uważa, że taki standard powinien być normą. Zaledwie 3,9 proc. z nas regularnie otrzymuje informację zwrotną po rozmowie o pracę. Czy coś się zmienia?

Spis treści

Kandydaci chcą wiedzieć, na czym stoją

Zaledwie 3,9 proc. osób uczestniczących w rekrutacjach deklaruje, że zawsze dostaje informację zwrotną po rozmowie. ⅓ mówi wprost: zdarza się to rzadko. Szczególnie pomijane są osoby aplikujące na stanowiska juniorskie – niemal 43 proc. z nich przyznaje, że nie dostaje żadnego feedbacku. Tymczasem 73 proc. ankietowanych uważa, że informacja o statusie aplikacji (np. otwarciu CV, odrzuceniu czy przejściu do kolejnego etapu) powinna być obowiązkiem pracodawcy.

Największe poparcie dla takiego rozwiązania wyrażają osoby w wieku 18–44 lata (75 proc.) oraz mieszkańcy dużych i średnich miast (odpowiednio 82 i 81 proc.). Z wiekiem i mniejszym miejscem zamieszkania entuzjazm nieco spada, ale nadal większość badanych popiera obowiązek feedbacku.

Ministerstwo mówi „nie”, ale kandydaci nie odpuszczają

Jesienią 2024 roku do Ministerstwa Pracy trafiła petycja o wprowadzenie obowiązku informowania kandydatów o wyniku rekrutacji. Odpowiedź była negatywna, choć resort zadeklarował, że temat zostanie poruszony podczas konsultacji z organizacjami pracodawców.

Na razie z pomocą ruszają niektóre portale rekrutacyjne.

– Im więcej kandydujących na rynku, tym więcej komentarzy na temat feedbacku, którego nie ma. Pracodawcy często przeglądają dziesiątki lub setki zgłoszeń, więc trudno im odpowiedzieć wszystkim. A przecież kandydatom wystarczyłby czasem sygnał, że proces się przedłuża albo że ich aplikacja została odrzucona – mówi Paulina Król, Chief People and Operations Officer w No Fluff Jobs.

Zmiana jest możliwa, jeśli są chęci

No Fluff Jobs wprowadziło funkcję, która automatycznie informuje kandydatów, gdy ich CV zostanie otwarte lub gdy kończy się nabór na dane ogłoszenie.

– Rekruterzy mogą też jednym kliknięciem poinformować, że kandydatura została odrzucona, a nawet dodać krótką, spersonalizowaną notatkę wyjaśniającą powód. Chcemy dołożyć cegiełkę do bardziej ludzkiego rynku pracy – dodaje Król.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Biznes

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu