Spis treści
- Przedsiębiorca będzie musiał przekazać kopię umowy do właściwego organu (wojewody lub starosty), jeszcze przed rozpoczęciem pracy przez cudzoziemca
- Wszystkie formalności będą realizowane za pośrednictwem systemu online
- Wydanie zezwolenia na pracę dla cudzoziemca będzie uzależnione od wysokości wynagrodzenia
- Ustawa eliminuje tzw. test rynku pracy - starosta będzie jednak mógł określić listę zawodów, dla których zezwolenia na pracę nie będą wydawane
- Za nielegalne powierzenie pracy cudzoziemcowi będą groziły surowe kary grzywny od 3 000 do 50 000 zł
Nowa ustawa o zatrudnianiu cudzoziemców, która wchodzi w życie 1 maja 2025 r. zakłada, że cały proces przyjęcia do pracy osoby z zagranicy będzie sprawniejszy i bardziej przejrzysty. Wszystkie zmiany w zatrudnieniu będą musiały być zgłaszane elektronicznie do organów nadzorujących. Przedsiebiorcy będą też musieli przestrzegać wielu wymogów formalnych. Oto najważniejsze założenia nowe ustawy.
Przedsiębiorca będzie musiał przekazać kopię umowy do właściwego organu (wojewody lub starosty), jeszcze przed rozpoczęciem pracy przez cudzoziemca
Podmiot powierzający pracę cudzoziemcowi zobowiązany będzie do zawarcia z nim umowy w formie pisemnej. Ten wymóg będzie konieczny niezależnie od tego, czy podstawą zatrudnienia jest zezwolenie na pracę, czy oświadczenie o powierzeniu pracy. Obowiązek nie będzie konieczny jedynie w przypadku członka zarządu, prokurenta lub reprezentanta spółki komandytowej albo albo komandytowo-akcyjnej.
Pracodawca będzie musiał przekazać kopię umowy do właściwego organu (wojewody lub starosty), jeszcze przed rozpoczęciem pracy przez cudzoziemca. Przekazania należy dokonywać elektronicznie. W przypadku umowy o pomocy przy zbiorach, termin przekazania kopii dokumentu wynosi 7 dni od dnia powierzenia pracy.
Wszystkie formalności będą realizowane za pośrednictwem systemu online
O wszelkich zmianach w zatrudnieniu cudzoziemca, pracodawca będzie musiał również informować właściwy organ. Chodzi o sytuację, gdy cudzoziemiec nie podjął pracy w ciągu 2 miesięcy od dnia rozpoczęcia ważności zezwolenia na pracę, zakończył ją wcześniej niż na 2 miesiące przed wygaśnięciem zezwolenia, przerwał wykonywanie pracy na okres dłuższy niż 2 miesiące.
Wszystkie formalności, w tym składanie wniosków oraz odbiór decyzji, będą realizowane za pośrednictwem systemu online. Portal praca.gov.pl stanie się centralnym narzędziem do kontaktu z urzędami, zapewniając m.in.:możliwość elektronicznego składania wniosków, dostęp do statusu sprawy w czasie rzeczywistym,elektroniczną wymianę dokumentów z urzędami.
Wydanie zezwolenia na pracę dla cudzoziemca będzie uzależnione od wysokości wynagrodzenia
Ustawa przewiduje też, że zezwolenie na pracę dla cudzoziemca zostanie wydane, gdy oferowane wynagrodzenie nie będzie niższe niż:
wynagrodzenie pracowników wykonujących pracę porównywalnego rodzaju lub na porównywalnym stanowisku,
minimalne wynagrodzenie za pracę określone w przepisach o minimalnej pensji.
Ustawa mówi, że w przypadku pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy, przy rozpatrywaniu wniosku o zezwolenie na pracę bierze się pod uwagę wysokość wynagrodzenia, proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.
Pracodawca zobowiązany będzie do przechowywania dokumentów zawierających dane osobowe cudzoziemca przez okres 2 lat od zakończenia roku kalendarzowego w którym ustał stosunek prawny będący podstawą zatrudnienia. W przypadku dokumentacji pracowniczej, w tym akt osobowych, mają zastosowanie przepisy prawa pracy (10 lat).
Ustawa eliminuje tzw. test rynku pracy - starosta będzie jednak mógł określić listę zawodów, dla których zezwolenia na pracę nie będą wydawane
Dużą zmianą jest całkowita rezygnacja z tzw. testu rynku pracy. Wcześniej było tak, że gdy pracodawca chciał zatrudnić cudzoziemca, musiał uzyskać opinię starosty potwierdzającą fakt, że na lokalnym rynku pracy brakuje kandydatów z określonymi kwalifikacjami. Z tego zrezygnowano, ale starosta będzie mógł określić listę zawodów i stanowisk, dla których zezwolenia na pracę nie będą wydawane.
Wprowadzono też ograniczenia w zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Odmowa wydania zezwolenia lub odmowa udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy i pracę będzie możliwa, jeżeli pracę cudzoziemcowi powierzyłby podmiot, który nie jest agencją pracy tymczasowej działającą na terytorium RP, a praca byłaby wykonywana na rzecz osoby trzeciej.
Za nielegalne powierzenie pracy cudzoziemcowi będą groziły surowe kary grzywny od 3 000 do 50 000 zł
Zgodnie z przepisami zwiększą się uprawniania Państwowej Inspekcji Pracy i Straży Granicznej. Te instytucje będą mogły przeprowadzać jednoczesne i niezapowiedziane kontrole. Poza tym, przedsiębiorca, który nielegalnie powierzy pracę cudzoziemcowi, może zostać ukarany grzywną w wysokości od 3000 zł do nawet 50 000 zł. Wysokość grzywny będzie wymierzana proporcjonalna do liczby cudzoziemców.
Ustawa określa też sytuacje, gdy pracodawca nie otrzyma zezwolenia na pracę cudzoziemców – np. gdy nie dopełnił obowiązku opłacania składek, zalega z uiszczeniem podatków, nie posiada środków finansowych ani źródeł dochodu na zatrudnianie pracowników. Do odmowy wydania zezwolenia na pracę może także dojść, gdy pracodawca w okresie 24 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku o wydanie zezwolenia, udaremniał lub utrudniał przeprowadzenie kontroli legalności powierzenia pracy cudzoziemcom i wykonywania przez nich pracy.
Źródło: Ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium RP
