Spis treści
Nowy fundusz finansowany z pożyczek
W trakcie pandemii UE powołała do życia Fundusz Odbudowy. Chodziło o to, żeby pomóc państwom członkowskim w radzeniu sobie z trudnościami gospodarczymi. Środki na ten cel Komisja Europejska - w imieniu UE - pożyczała i cały czas pożycza na rynkach finansowych.
Jednocześnie, ponieważ aktualnie jednym z największych wyzwań są te związane z obronnością, w UE pojawiają się głosy, że wydatki na ten cel powinny zostać sfinansowane w podobny sposób, właśnie z wykorzystaniem pożyczek.
"Nie możemy zaciągać długów w nieskończoność"
Jednak na takie rozwiązanie nie zgadza się kanclerz Niemiec Friedrich Merz. W piątek (9.05) w trakcie konferencji prasowej z szefową KE Ursulą von der Leyen powiedział, że wspólny unijny dług powinien być emitowany tylko w wyjątkowych okolicznościach, a potrzeby obronne Europy można również zaspokoić zwiększając efektywność, a nie tylko wydając więcej.
- Rzeczywiście, martwię się o stale rosnący dług publiczny na całym świecie - nie tylko w Europie, ale także, na przykład, w Stanach Zjednoczonych. Zastanawiam się, jak długo będzie można nie tylko refinansować sam dług, ale także finansować odsetki. Nie możemy zaciągać długów w nieskończoność - dodał.
Na koniec 2024 roku poziom zadłużenia publicznego w Unii Europejskiej wynosił 81,5 proc. PKB. Rok wcześniej było to 80,8 proc. PKB. Najmocniej zadłużonymi krajami są Grecja, Włochy, Portugalia, Hiszpania i Francja.
Natomiast dług publiczny Stanów Zjednoczonych wynosi ponad 120 proc. i również rośnie.
Źródło: PAP
