Elektromobilność na zakręcie. Polskie firmy nie są przekonane

Marek Knitter
Wśród czynników zniechęcających firmy do inwestowania w samochody elektryczne znalazły się: niewystarczająca infrastruktura ładowania oraz ceny tych pojazdów
Wśród czynników zniechęcających firmy do inwestowania w samochody elektryczne znalazły się: niewystarczająca infrastruktura ładowania oraz ceny tych pojazdów fot.123fr
Blisko co czwarta (38%) polska firma deklaruje posiadanie w swojej flocie pojazdów z napędem zelektryfikowanym (wobec 43% w poprzedniej edycji badania), a prognozy na przyszłość nie są aż tak optymistyczne, wynika z 21 edycji badania Barometr Flotowy, zrealizowanego przez Arval Mobility Observatory.

Spis treści

- Wydźwięk najnowszej edycji badania ma charakter słodko-gorzki. Są rzeczy, które napawają optymizmem, jak chęć rozbudowy flot przez około jedną trzecią firm czy użytkowanie co czwartego auta w formie wynajmu. Rynek się ustabilizował, a podaż wróciła. Gorzki aspekt jest natomiast taki, że wyraźnie mniejszy niż dotychczas jest odsetek firm, które wykorzystują auta elektryczne w swoich flotach, więc elektromobilność wydaje się być na lekkim zakręcie. Wprowadzanie napędów alternatywnych do flot do dzisiaj główne wyzwanie firm - powiedział dyrektor generalny Arval Service Lease Polska Robert Antczak podczas prezentacji raportu.

Jak wynika z badania, 63% polskich firm chce wprowadzić pojazdy alternatywne do swoich flot w ciągu 3 lat, w porównaniu do 70% w poprzedniej edycji badania, z tego 25% myśli o wprowadzeniu pojazdów w pełni elektrycznych (34% w badaniu Barometr Flotowy 2024). Dla porównania w Europie pojazdy alternatywne chce wprowadzić 75% firm, w tym 39% w pełni elektryczne.

Ceny aut i infrastruktura ma swoje odbicie w badaniu

W przypadku pojazdów użytkowych udział BEV wynosi obecnie w Polsce 4%, a w Europie 9%, natomiast ich wprowadzenie do floty w ciągu trzech lat deklaruje 18% respondentów w Polsce i 26% w Europie.

- Wśród czynników zniechęcających firmy do inwestowania w samochody elektryczne znalazły się: niewystarczająca infrastruktura ładowania (46% wskazań) oraz ceny tych pojazdów (41%)" - dodał Consulting & Arval Mobility Observatory manager Radosław Kitala.

Firmy w Polsce są nadal bardziej optymistyczne niż w UE

Firmy w Polsce są nadal bardziej optymistyczne niż w UE pod względem rozwoju flot: 31% polskich firm planuje zwiększenie swojej floty w ciągu trzech lat (29% rok wcześniej), podczas gdy średnia dla Unii Europejskiej wynosi 24%, wynika także z badania.

Według barometru, zmiany nastąpiły również w zakresie finansowania flot. Obecnie 37% finansowane jest ze środków własnych firm (35% rok temu), 32% leasingiem (33% w poprzednim badaniu), a 22% wynajmem długoterminowym (23%).

Barometr Flotowy 2025 to 21 edycja badania, przeprowadzona wśród 8,6 tys. firm w 30 krajach. W Polsce przebadano 158 firm zatrudniających 1-99 pracowników i 142 firmy zatrudniające ponad 100 pracowników.

Arval specjalizuje się w leasingu pojazdów z pełną obsługą oraz w nowych rozwiązaniach w zakresie mobilności.

Źródło:arval/isbnews

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu