https://strefabiznesu.pl
reklama

Mały ZUS Plus nie tylko raz w życiu. Nadchodzi długo wyczekiwana zmiana

Barbara Wesoła
Przedsiębiorcy czekają na precyzyjne przepisy dotyczące Małego ZUS Plus. Senat już zajął się ustawą.
Przedsiębiorcy czekają na precyzyjne przepisy dotyczące Małego ZUS Plus. Senat już zajął się ustawą. Red. Polska Press
Sejm przyjął ustawę, która może wprowadzić ważne zmiany przedsiębiorców korzystających z Małego ZUS Plus. Proponowane rozwiązania to element większego pakietu deregulacyjnego, zaproponowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Okazuje się, że poprzednie przepisy budziły wątpliwości interpretacyjne i kończyły się w sądach. Senat już zajął się ustawą. Kiedy wejdą w życie nowe zasady?

Spis treści

Czym jest Mały ZUS Plus?

Mały ZUS Plus to preferencja składkowa dla drobnych przedsiębiorców, która pozwala przez maksymalnie 36 miesięcy płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne, zależnie od osiąganych dochodów. Z ulgi mogą skorzystać osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, które w poprzednim roku uzyskały przychód nieprzekraczający 120 tys. zł i były aktywne gospodarczo przez co najmniej 60 dni.

Dotychczas przedsiębiorcy mogli skorzystać z Małego ZUS Plus tylko raz – po upływie 36 miesięcy obowiązywał pełny ZUS i brak możliwości powrotu do ulgi, nawet po kilku latach przerwy. Niejasne przepisy powodowały spory interpretacyjne i liczne odmowy ze strony ZUS.

Co zmienią nowe przepisy?

24 kwietnia 2025 r. Sejm przyjął ustawę deregulacyjną, która m.in. porządkuje zasady korzystania z Małego ZUS Plus. Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, przedsiębiorcy będą mogli korzystać z ulgi przez 36 miesięcy w każdym 60-miesięcznym okresie prowadzenia działalności. Ułatwi to powrót do preferencji po zakończeniu „karencji” – czyli dwóch latach opłacania pełnych składek.

Proponowana nowelizacja porządkuje problematyczny przepis, który przez lata był różnie interpretowany przez ZUS i przedsiębiorców, co skutkowało setkami spraw sądowych. Nowe przepisy jasno określają, że Mały ZUS Plus można stosować przez 36 miesięcy w każdych 60 miesiącach prowadzenia działalności, a nie tylko raz w życiu. Co ważne, doprecyzowano też sposób liczenia tych 60-miesięcznych okresów, co ma zapewnić przejrzystość i przewidywalność.

Jak czytamy w opinii Rzecznika MŚP, zmianę należy ocenić pozytywnie. Zmniejszy to ryzyko sporów z ZUS i ułatwi wielu drobnym przedsiębiorcom powrót do ulgi po przerwie.

Warto jednak podkreślić, że z nowych zasad nie skorzystają przedsiębiorcy, którzy ponownie zgłosili się do Małego ZUS Plus w styczniu 2024 r. ani w styczniu 2025 r. Zmiana przepisów nie będzie działać wstecz.

Co dalej z ustawą i kiedy wejdą w życie zmiany?

Zmiany w zakresie Małego ZUS Plus to tylko jedna z licznych propozycji zawartych w szerokim pakiecie deregulacyjnym, zaproponowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Ustawa obejmuje szereg rozwiązań mających na celu uproszczenie prawa gospodarczego, zmniejszenie obciążeń administracyjnych oraz poprawę warunków działania dla mikro, małych i średnich firm.

Choć pierwotnie zakładano, że ustawa wejdzie w życie już 1 maja 2025 r., proces legislacyjny wciąż trwa. 13 maja 2025 r. projektem zajęły się komisje senackie, które zaproponowały łącznie 32 poprawki legislacyjne i merytoryczne. Oznacza to, że ustawa wróci teraz do Sejmu, który zdecyduje o dalszym kształcie przepisów.

Zgodnie z opinią Kancelarii Senatu, większość przepisów wejdzie w życie 30 dni po ogłoszeniu ustawy. Wyjątek stanowią m.in. regulacje dotyczące Małego ZUS Plus, które mają zacząć obowiązywać dopiero od 1 stycznia 2026 r. Przedsiębiorcy zainteresowani powrotem do ulgi będą musieli zatem jeszcze poczekać na nowe zasady.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu