Spis treści
Spółka zaznaczyła jednak, że Jacek Rutkowski planuje nadal aktywnie współpracować w charakterze doradcy strategicznego zarządu - m.in. przy wdrażaniu nowej strategii Back to Profitability, w obszarze wzmocnienia efektywności pełnienia nadzoru właścicielskiego oraz zapewnienia spójności monitorowania i kontrolowania procesów zachodzących w spółkach handlowych grupy kapitałowej.
Akcjonariusze podejmą ostateczna decyzję w połowie czerwca
Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, w którego porządku obrad znajdują się m.in. punkty dotyczące podjęcia uchwał zatwierdzających wyniki roku obrotowego 2024 planowane jest na pierwszą połowę czerwca br. (w tym zakresie emitent przekaże odrębną informację – raport bieżący w sprawie terminu oraz porządku obrad ZWZA) - czytamy w komunikacie.
Zgodnie z otrzymaną informacją, u podstaw decyzji o zaprzestaniu pełnienia funkcji prezesa zarządu leży przekonanie o zasadności przekazania bieżącego zarządzania spółką oraz grupą kapitałową Amica młodszej generacji menedżerów przy jednoczesnym zapewnieniu ciągłości zarządzania kluczowymi obszarami działalności spółki i rozwoju Grupy Amica w oparciu o wiedzę i doświadczenie pana Jacka Rutkowskiego, który nieprzerwanie przez ostanie 22 lata kierował pracami organu zarządzającego emitenta, a przez wcześniejsze osiem lat zasiadał w radzie nadzorczej emitenta - czytamy także w komunikacie.
Sukcesja w toku
Po południu spółka podała, że Robert Stobiński, obecnie wiceprezes Amiki, zostanie z dniem walnego zgromadzenia 11 czerwca nowym prezesem polskiego producenta AGD.
Zarząd dodatkowo ma wzmocnić Maja Rutkowska, zasiadająca obecnie w rozszerzonym zarządzie Grupy Amica.
- Grupa Amica jest już gotowa na sukcesję. Dlatego z pełnym przekonaniem przekazuję bieżące zarządzanie młodszemu pokoleniu menedżerów, mającemu świeżość spojrzenia biznesowego. Dzięki temu będę mógł skupić się na najważniejszych kwestiach strategicznych, budujących wartość Amiki dla akcjonariuszy - powiedział Jacek Rutkowski, cytowany w komunikacie prasowym.
Strategia Amiki zatytułowana Back to profitability zakłada m.in. wzrost sprzedaży na poziomie 3 proc. w 2027 r. oraz powyżej 7 proc. w latach 2030+. Celem jest osiągnięcie 5% rentowności EBITDA w 2027 r. oraz 7 proc. w latach 2030+. Ponadto chciałaby wypłacać do 35% osiąganego zysku netto w formie dywidendy.
Historia spółki sięga 1945 roku
Historia firmy sięga roku 1945, kiedy w niewielkiej miejscowości Wronki pod Poznaniem powstała Fabryka Wyrobów Metalowych. Na początku produkowano tam łańcuchy Galla, tablice rejestracyjne i regały zecerskie. Jednak z upływem lat i odbudowywaniem gospodarki po wojnie, zakład rozszerzał zakres produkcji, aż w końcu w drugiej połowie lat 50. podjęto decyzję o produkcji we Wronkach kuchni węglowo-gazowych.
Pierwsza kuchnia wolnostojąca zjechała z taśmy produkcyjnej w 1957 roku, dając tym samym początek wieloletniej historii. Transformacja ustrojowa w Polsce otworzyła nowe możliwości rozwoju wronieckiej fabryki. W 1993 roku zakłady, które wówczas produkowały pod marką Wromet, zostały przekształcone w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa pod nazwą Amica Holding SA.
Nazwa została opracowana przez inżynierów firmy i powstała z połączenia dwóch słów kluczowych w produkcji sprzętu grzejnego: amper (jednostka prądu) i kaloria (jednostka ciepła). Rok później firma została sprywatyzowana, co dało nowy impuls do rozwoju jej działalności.
Amica jest producentem sprzętu AGD, notowanym na warszawskiej giełdzie od 1997 r. Głównym udziałowcem spółki jest Holding Wronki S.A. (firma zależna od J.Rutkowskiego) posiadający 34.93% akcji (39,94% w głosach na WZA).
