Spis treści
Mniej przedsiębiorstw planuje podwyżki dla pracowników
Wyniki badania NBP pokazują, że odsetek przedsiębiorstw planujących wzrost wynagrodzeń w perspektywie kwartalnej spadł do 33,5% z 40,9% w poprzednim kwartale. Jest to poziom nieco niższy od wieloletniej mediany. Wzrost w czwartym kwartale był prawdopodobnie związany z podwyżką płacy minimalnej, która weszła w życie 1 stycznia tego roku.
Dodatkowo, zmniejszył się również udział firm planujących znaczne podniesienie przeciętnego wynagrodzenia, spadając do 2,3% z 2,6% w czwartym kwartale. To oznacza, że mniej przedsiębiorstw jest skłonnych do wprowadzania istotnych zmian w polityce płacowej.
Znacząco niższy niż w poprzednim kwartale jest także odsetek firm zamierzających podnieść przeciętne wynagrodzenie w horyzoncie 12 miesięcy. Obecnie wynosi on 62,5% w porównaniu do 71,1% wcześniej, co wskazuje na ostrożniejsze podejście przedsiębiorstw do planowania długoterminowych podwyżek.
Eksporterzy dużo bardziej ostrożni w planowaniu podwyżek niż firmy sprzedające produkty na krajowym rynku
W grupie eksporterów odsetek firm planujących podwyżki płac obniżył się bardziej wyraźnie niż wśród przedsiębiorstw skupionych wyłącznie na rynku krajowym. Dla eksporterów spadł on do 33,1% z 43,5% w czwartym kwartale ubiegłego roku, podczas gdy w przypadku firm krajowych zmniejszył się do 35,5% z 37,4%.
To pierwszy raz od 2010 roku, kiedy wskaźnik kwartalnych prognoz podwyżek płac dla eksporterów jest niższy niż dla przedsiębiorstw sprzedających wyłącznie w kraju. Może to sugerować, że firmy działające na rynkach międzynarodowych są bardziej ostrożne w obliczu niepewności gospodarczej.
Największy spadek wskaźnika planowanych podwyżek odnotowano w przemyśle
Analizując dane sektorowe, największy spadek wskaźnika planowanych podwyżek odnotowano w przemyśle. W sektorze usług i handlu udział firm planujących wzrost wynagrodzeń obniżył się w mniejszym stopniu. W budownictwie i transporcie sytuacja była relatywnie stabilna.
W Polsce 16,1 mln osób pracowało na pełny etat
Z kolei GUS podał dane dotyczące zatrudnienia. W Polsce w IV kwartale 2024 roku 93,5 proc. pracowników pracowało na pełny etat. Było to 16,1 mln osób, natomiast 1,1 mln 120 tys. (tj. 6,5 proc.) pracowało w niepełnym wymiarze. Średnia liczba godzin przepracowanych w badanym tygodniu w głównym miejscu pracy wyniosła 37,9 godziny. Zdecydowana większość pracowników zatrudnionych w firmach/instytucjach publicznych lub u prywatnego pracodawcy wykonywała swoją pracę w oparciu o umowę na czas nieokreślony.
Źródło: NBP/ PAP
