Spis treści
- Wzrost wykorzystania potencjału nastąpił przede wszystkim w usługach - gdzie wskaźnik jest bliski historycznemu maksimum
- W przemyśle wykorzystanie zdolności produkcyjnych obniżyło się w I kw. i pozostaje niższe od średniej wieloletniej
- Najlepsze perspektywy zatrudnienia odnotowały duże przedsiębiorstwa, a w przekroju branżowym - firmy transportowe i budownictwo
Narodowy Bank Polski podał najnowsze dane dotyczące zdolności produkcyjnych w przedsiębiorstwach. Wskaźnik wzrósł do 82,2 proc. w pierwszym kw. 2025 r. z 82,1 proc. i poprawia się od czterech kwartałów.
Wzrost wykorzystania potencjału nastąpił przede wszystkim w usługach - gdzie wskaźnik jest bliski historycznemu maksimum
"Stopień wykorzystania zdolności produkcyjnych w przedsiębiorstwach od czterech kwartałów powoli się zwiększa. W I kw. 2025 r. wzrósł on nieznacznie (do 82,2 proc. z 82,1 proc. przed kwartałem), kształtując się powyżej wieloletniej średniej (81,9 proc.). Wzrost wykorzystania potencjału nastąpił przede wszystkim w usługach - korzystających z dobrej koniunktury na rynku krajowym - gdzie jego poziom jest bliski historycznemu maksimum (86,4 proc.). Wyraźny wzrost wykorzystania zdolności - do wysokiego poziomu - odnotowano także w transporcie. W przemyśle wykorzystanie zdolności produkcyjnych obniżyło się w I kw. i pozostaje niższe od średniej wieloletniej" - czytamy w raporcie "Szybki Monitoring NBP - analiza sytuacji sektora przedsiębiorstw".
W przemyśle wykorzystanie zdolności produkcyjnych obniżyło się w I kw. i pozostaje niższe od średniej wieloletniej
NBP wskazuje, że spadek wykorzystania zdolności produkcyjnych w przemyśle nastąpił zarówno w branżach wrażliwych na sytuację w Niemczech , jak i w pozostałych firmach, wskazano także.
"Jednocześnie zgodnie z deklaracjami przedsiębiorstw w I kw. br. na zdecydowanej większości rynków utrzymywała się przewaga podaży nad popytem. Największa nadpodaż sprzedaży występowała na rynku dóbr konsumpcyjnych (trwałych i nietrwałych) oraz dóbr zaopatrzeniowych. Przewaga popytu nad podażą - mimo wyraźnego ograniczenia - utrzymywała się jedynie w obszarze usług nierynkowych (przede wszystkim zdrowotnych)" - czytamy dalej.
Prognozy popytu przedsiębiorstw na II kw. br. nie zmieniły się istotnie wobec poprzedniego kwartału, pozostając poniżej długookresowej mediany, podał Narodowy Bank Polski.
Najlepsze perspektywy zatrudnienia odnotowały duże przedsiębiorstwa, a w przekroju branżowym - firmy transportowe i budownictwo
NBP opublikował też dane dotyczące zatrudnienia. Odsetek przedsiębiorstw zamierzających zwiększyć liczbę pracowników w II kw. br. wyniósł 23,8 proc., a prognozujących redukcję zatrudnienia - 8,4 proc., podał Narodowy Bank Polski.
Pogorszyły się perspektywy zatrudnienia w horyzoncie rocznym.
"Najlepsze perspektywy zatrudnienia odnotowały duże przedsiębiorstwa, a w przekroju branżowym - firmy transportowe i budownictwo. Najsłabsze prognozy dotyczyły sektora usługowego. Jednocześnie, po raz kolejny, pogorszyły się perspektywy zatrudnienia w horyzoncie rocznym - wskaźnik prognoz spadł do 19,4 pkt proc. (z 20,8 pkt proc.), kształtując się poniżej I kwartyla swojego rozkładu" - czytamy w raporcie "Szybki Monitoring NBP - analiza sytuacji sektora przedsiębiorstw".
Spadek zatrudnienia w ujęciu rocznym notowała ponad połowa badanych działów PKD (41 z 76).
"Zmniejszyło się przede wszystkim zatrudnienie w transporcie (-2,8 proc. r/r wobec -2,5 proc. r/r w III kw.), w budownictwie (-1,2 proc. r/r wobec -1,8 proc. r/r), a także w przemyśle (-0,8 proc. r/r, bez zmian). Jednocześnie udział przedsiębiorstw, które ograniczyły liczbę pracowników nieco wzrósł (do 48,3 proc. z 47,1 proc. w III kw.) i przewyższał odsetek podmiotów zwiększających zatrudnienie (41,2 proc. wobec 42,2 proc." - informuje NBP.
źródło: NBP, ISBnews
