Po wielu miesiącach obostrzeń podróżowanie wraca do znanej nam codzienności. W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie, które znosi obowiązek odbycia kwarantanny po przekroczeniu granicy Polski. Nowe przepisy weszły w życie 28 marca.
40 proc. Polaków planuje zagraniczny urlop
– Zniesienie ograniczeń wjazdowych do Polski to decyzja, na którą czekała zarówno branża turystyczna, jak i podróżni. Po ponad dwóch latach znów możemy przekraczać granicę naszego kraju swobodnie – bez konieczności odbywania kwarantanny i okazywania negatywnego wyniku testu na koronawirusa lub certyfikatu szczepień – tłumaczy w rozmowie ze strefą Biznesu Agata Biernat, Wakacje.pl.
Ekspertka przyznaje, że stanowi to duże ułatwienie w podróżowaniu. – Polacy są spragnieni zagranicznych wyjazdów. W badaniu przeprowadzonym na zlecenie Wakacje.pl w ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna 40 proc. ankietowanych zadeklarowało, że planuje w tym roku zagraniczny urlop. Co ciekawe, 42. proc. z nich nie było na takim wyjeździe w ubiegłym roku – dodaje.
Badania wskazują również, że pandemia i obostrzenia związane z covid-19 nie są już przez nas postrzegane jako przeszkoda w podróżowaniu. Tylko niewielki odsetek Polaków, którzy w tym roku nie planują zagranicznego urlopu, obawia się wyjazdu ze względu na możliwość zakażenia się koronawirusem, konieczność odbywania kwarantanny lub wykonywania testów ( 5 proc. wskazań).
Powrót z urlopu tak jak dawniej. Co się zmienia?
28 marca kwarantanna, konieczność wykonywania testów na covid-19 czy okazywania funkcjonariuszom Straży Granicznej Unijnego Certyfikatu Covid zostały zniesione zarówno dla podróżnych przyjeżdżających do Polski z Unii Europejskiej, jak i spoza wspólnoty.

Emerytury będą wyższe. To już pewne. Powód nie jest oczywisty. Sprawdź ile zyskasz
Średnia prognozowana długość życia w Polsce w porównaniu z poprzednim rokiem znów spadła – wynika z opublikowanych przez GUS tablic średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn. Wyższy wskaźnik ...
Znika też obowiązek zasłaniania ust i nosa. Od 28 marca bez maseczki możemy wejść m.in. do sklepów, galerii handlowych, środków komunikacji miejskiej czy na teren polskich lotnisk. Noszenie maseczek nadal może być jednak wymagane przez niektóre linie lotnicze.
– Planowaniu zagranicznych wakacji sprzyja też łagodzenie przepisów wjazdowych w innych krajach. Już teraz swobodnie – bez testów na koronawirusa i bez kwarantanny – możemy pojechać chociażby do Czarnogóry, Wielkiej Brytanii, na Maderę, Malediwy czy Arubę – wylicza Biernat.
Jednocześnie przyznaje, że niewykluczone, że podobne decyzje podejmą też kolejne kraje. – Takie zapowiedzi słychać na przykład ze strony Włoch. Z kolei Grecja i Turcja, czyli dwa najpopularniejsze wśród Polaków kierunki na wakacje, nie wymagają już od podróżnych wypełniania formularzy wjazdowych wprowadzonych w związku z Covid-19 – mówi.
– Od 28 marca 2022 r. osoby przylatujące do Polski ze strefy Schengen, jak i spoza, są zwolnione z wypełniania Karty Lokalizacji Podróżnego. Zniesiony został obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej (również na pokładach statków powietrznych), obowiązek przedstawiania Unijnego Certyfikatu COVID po przylocie do Polski oraz wykonywania testów w kierunku SARS-CoV-2 – czytamy w komunikacie Urzędu Lotnictwa Cywilnego.
– Nie ma już obowiązku noszenia maseczek. Jednak, aby zadbać o zdrowie swoje, innych pasażerów i naszych załóg, zachęcamy do ich zakładania podczas lotu – czytamy w komunikacie największego polskiego przewoźnika PLL LOT.
Co ważne, przed podróżą warto zajrzeć na stronę przewoźnika, ponieważ każda linia lotnicza ma własną politykę dotyczą obowiązku zakładania maseczki na czas lotu.
