Spis treści
Kim jest weteran poszkodowany i jaki urząd może nadać taki status?
Specjalna pozycja, o której mowa, to status weterana poszkodowanego.
„Weteranem poszkodowanym może być osoba, która biorąc udział na podstawie skierowania w działaniach poza granicami państwa, doznała uszczerbku na zdrowiu wskutek wypadku pozostającego w związku z tymi działaniami lub choroby nabytej podczas wykonywania zadań” – czytamy w ustawie z 19 sierpnia 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa.
Działania poza granicami państwa, o których mowa, to np. misja pokojowa lub stabilizacyjna. W związku z tymi działaniami albo chorobą takiej osobie powinno zostać przyznane świadczenie odszkodowawcze.
Status weterana poszkodowanego – w formie decyzji administracyjnej – może przyznać m.in.:
- minister obrony narodowej – w odniesieniu do żołnierzy i pracowników jednostek wojskowych;
- minister właściwy do spraw wewnętrznych – w odniesieniu do funkcjonariuszy i pracowników Policji, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa;
- szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego - w odniesieniu do funkcjonariuszy ABW, funkcjonariuszy Agencji Wywiadu.
Wniosek o dodatek do emerytury dla weterana – gdzie złożyć dokumenty?
Dodatek przyznawany jest na wniosek, który należy złożyć wraz z decyzją lub jej odpisem o przyznaniu statusu weterana poszkodowanego. Jak była już mowa wyżej – taki dokument wydaje minister obrony narodowej, minister właściwy do spraw wewnętrznych lub szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Dokumentację można złożyć w ZUS-ie w dowolnym czasie. Może się to odbyć osobiście lub przez pełnomocnika, pisemnie lub ustnie do protokołu, a także za pośrednictwem operatora pocztowego lub polskiego urzędu konsularnego.
Organ rentowy wydaje decyzję w terminie 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania takiej decyzji. Prawo do dodatku przysługuje od miesiąca zgłoszenia wniosku. Wypłacany jest co miesiąc z emeryturą lub rentą, chyba że jej wypłata została zawieszona. W takiej sytuacji pieniądze przychodzą co kwartał.
Jak obliczyć dodatek emerytalny weterana?
Podstawą do obliczenia dodatku jest kwota najniższej emerytury. W tym roku jest to 1588,44 zł. Wysokość dodatku zależy od ustalonego procentu uszczerbku na zdrowiu:
- 10% podstawy wymiaru – od 10 do 20% uszczerbku,
- 20% podstawy wymiaru – od 21 do 30% uszczerbku,
- 30% podstawy wymiaru – od 31 do 40% uszczerbku,
- 40% podstawy wymiaru – od 41 do 50% uszczerbku,
- 50% podstawy wymiaru – od 51 do 60% uszczerbku,
- 60% podstawy wymiaru – od 61 do 80% uszczerbku,
- 80% podstawy wymiaru – powyżej 80% uszczerbku.
Kwota dodatku podlega corocznej waloryzacji wraz z podwyższeniem kwoty najniższej emerytury w marcu każdego roku.