
200 plus dla seniora
Jest to nowe świadczenie, wypłacane dla seniorów strażaków ochotników i ratowników górskich. Warunkiem przyznania comiesięcznego świadczenia jest: w przypadku mężczyzn – ukończone 65 lat i czynny udział w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych przez co najmniej 25 lat; w przypadku kobiet – ukończone 60 lat i czynny udział w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych przez co najmniej 20 lat. Od 1 marca 2024 dodatek ratowniczy to 258 zł.

Zwolnienie z opłat abonamentowych
Przysługuje m.in. osobom, które ukończyły 75 lat, osobom zaliczonym do I grupy inwalidzkiej, kombatantom będącym inwalidami wojennymi lub wojskowymi, tym, którzy ukończyli 60 lat i mają prawo do emerytury, a wysokość emerytury nie przekracza kwoty 50% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Taniej w komunikacji publicznej
Seniorzy, którzy ukończyli 60 lat, PKP Intercity S.A. oferuje „Bilet dla seniora”. Ulga wynosi 30 proc. i obowiązuje we wszystkich kategoriach pociągów spółki PKP IC w pierwszej i drugiej klasie. W środkach komunikacji miejskiej, prawo seniorów do ulgi lub zwolnienia od opłat uzależnione jest od władz poszczególnych miast.