Spis treści
Aplikacja mObywatel
Publiczna aplikacja mObywatel to swojego rodzaju portfel, w którym możemy przetrzymywać wszystkie najważniejsze dokumenty w formie cyfrowej, ale nie tylko. Zawarte są w niej różne moduły i funkcje, umożliwiające pozostawienie fizycznych dokumentów w domu lub załatwienie niektórych spraw urzędowych. Wśród nich wyróżniamy takie, jak m.in:
- mObywatel, czyli cyfrowy dowód osobisty;
- mLegitymacja szkolna/studencka;
- mPrawo jazdy i wykaz otrzymanych punktów karnych;
- mPojazd - cyfrowy dowód rejestracyjny wraz z informacją o ubezpieczeniu i dacie obowiązywania przeglądu;
- eRecepta - historia recept wystawionych na nasze dane i dostęp do nich;
- Unijny Certyfikat Covid;
- Karta Dużej Rodziny.
mObywatel na równi z dowodem plastikowym
Projekt ustawy o mObywatelu, który ma zrównać pod względem prawnym dokumenty cyfrowe dostępne w aplikacji z analogicznymi dokumentami w tradycyjnej, nieelektronicznej formie został skierowany na posiedzenie Stałego Komitetu Rady Ministrów. Jeśli ustawa wejdzie w życie, dowód elektroniczny w mObywatelu będzie traktowany tak samo, jak dokument plastikowy. Wyjątkiem będzie potwierdzenie tożsamości podczas wnioskowania o nowy dowód osobisty.
Ustawa o mObywatelu, którą prowadzi minister Adam Andruszkiewicz, to przede wszystkim możliwość wykorzystania dokumentu w aplikacji na równi z dokumentem plastikowym. Oprócz tego innowacyjne rozwiązania prawne dadzą nam możliwość swobodnego tworzenia nowych usług.
- powiedział Polskiej Agencji Prasowej pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński.

Jedną z możliwości, jaką umożliwiłoby zrównanie wartości dokumentu fizycznego oraz cyfrowego jest możliwość „zaciągania” niektórych danych przy wypełnianiu wniosków przez Internet. Po wpisaniu swojego numeru PESEL podstawowe dane o obywatelu automatycznie pojawiłyby się w odpowiednich komórkach danego dokumentu.
W rejestrach państwowych jest bardzo wiele danych. Formularz elektroniczny, w przeciwieństwie do papierowego, nie powinien wymagać wpisania danych, które urząd już na nasz temat posiada. Przykładem mogą być uruchomione niedawne w aplikacji wnioski, np. w zakresie dodatków węglowych, dodatków do innych źródeł ciepła, czy zgłoszenia chęci zakupu węgla w preferencyjnej cenie
- wyjaśnia Janusz Cieszyński.
Co więcej, w aplikacji mObywatel ma pojawić się możliwość wystawiania pełnomocnictw w celu załatwiania wielu spraw urzędowych poprzez członków swojej rodziny, znajomych czy przyjaciół. Może to okazać się szczególnie przydatne w przypadku konieczności załatwienia spraw w urzędzie przez osobę przewlekle chorą lub niepełnosprawną. W aplikacji będzie również można wnosić opłaty urzędowe.
Kiedy wprowadzone zostaną zmiany?
Pełnomocnik rządu pytany o to, kiedy będzie można korzystać z elektronicznego dowodu osobistego na takich samych zasadach jak z dowodu plastikowego, odpowiedział, że jego zdaniem stanie się to już w pierwszym kwartale 2023 roku.
Liczę na to, że w bardzo niedługim czasie powinien zająć się nim rząd i ta ustawa trafi do Sejmu. Myślę, że wokół tego projektu uda się zbudować szerokie poparcie polityczne
- ocenił.
Zobacz również:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Reserved - Sukienka midi z wiskozy - Różowy
Sukienka midi z wiskozy
kup teraz

Reserved - Sukienka maxi z koronką - Czarny
Sukienka maxi z koronką
kup teraz

Reserved - Sukienka z autorskim printem - Wielobarwny
Sukienka z autorskim printem
kup teraz

Reserved - Sukienka na jedno ramię - Niebieski
Sukienka na jedno ramię
kup teraz

Reserved - Sukienka ze strukturalnej dzianiny - Turkusowy
Sukienka ze strukturalnej dzianiny
Jak przekuć naukę w sukces biznesowy? Pomogą w tym spin-offy