
Kto otrzyma emeryturę honorową?
Podstawowym i właściwie jedynym wymogiem jest kryterium wieku. Emerytura honorowa jest przyznawana dożywotnio stulatkom. W przypadku ubezpieczonych w KRUS lub ZUS nie trzeba składać dodatkowych dokumentów - środki zostaną przyznane automatycznie. Z kolei seniorzy, którzy nigdy nie pracowali (nie są ani w ZUS, ani w KRUS) muszą złożyć wniosek o emeryturę honorową. Przy tym muszą przedstawić dokument potwierdzający, że mają ponad 100 lat.

Ile dostają dawni stulatkowie - a ile dostają "nowi"?
Osoby, które 100 lat ukończyły przed 1 marca 2023 roku (czyli przed wzrostem wartości świadczenia) otrzymują emeryturę honorową wynoszącą 4944,70 zł. W przypadku osób, które urodziny miały po 1 marca, ich dodatkowe świadczenie w postaci emerytury honorowej wynosi 5440,25 zł brutto. Wypłacane jest każdego miesiąca.

Coraz więcej stulatków w Polsce!
Dane pokazują, że każdego roku wzrasta liczba osób pobierających świadczenie. Honorowa emerytura w 2022 roku przyznana została przez ZUS aż 2,6 tys. osobom (z czego 2,2 tys to kobiety). Już w marcu 2023 roku środków tych otrzymywało łącznie 2,85 tys osób.

Statystyki nie obejmują wszystkich
Stulatków jest jednak jeszcze więcej. Dane udostępniane przez ZUS nie obejmują osób otrzymujących świadczenie z KRUS. Poza tymi danymi są również emerytowani mundurowi - oni świadczenie otrzymują przez MSW oraz MON.