
Emerytura honorowa - kto wypłaca?
Za wypłacanie emerytury honorowej odpowiada kilka instytucji:
*Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS),
*Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS),
*Ministerstwo Obrony Narodowej (MON),
*Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (MSW).

Warunki uzyskania emerytury honorowej
Otrzymanie odpowiedniego świadczenia z zasady jest przydzielane z automatu wszystkim pobierającym emeryturę z ZUS, KRUS, MSW czy MON. Te osoby nie muszą składać żadnego wniosku o emeryturę honorową. Należy przy tym pamiętać, że świadczenie jest przyznawane wyłącznie 100-latkom, choć pojawiają się głosy mówiące o tym, aby wprowadzić zmiany obejmujące również 90-latków.

Kiedy trzeba złożyć wniosek o emeryturę honorową?
Są sytuacje, w których otrzymanie emerytury honorowej przez 100-latka wymaga złożenia odpowiedniego wniosku. Dotyczy to osób, które nigdy nie przepracowały nawet jednego dnia, a zatem nie pobierają emerytury ani renty. Takie osoby nie figurują w systemie ZUS oraz w systemie innych instytucji wypłacających renty i emerytury. Tym samym nie mogą one automatycznie przyznać świadczenia w postaci emerytury honorowej. Przy składaniu wniosku trzeba dołączyć dokument, który będzie potwierdzać ukończenie wymaganej liczby lat - wystarczy akt urodzenia. Wbrew pozorom tego typu sytuacje się zdarzają i zazwyczaj dotyczą kobiet, które zamiast pracy zarobkowej, przez całe życie zajmowały się równie ciężką (a może nawet cięższą pracą), czyli wychowaniem dzieci i zajmowaniem się domem.

Jak wiele osób otrzymuje emeryturę honorową?
Jak w liczbach wygląda kwestia 100-latków otrzymujących świadczenie ZUS? Oto liczby przedstawiające, ile w danym roku doszło 100-latków. Statystyki dotyczą wyłącznie ZUS-u:
*2016 r. – 1017 osób,
*2017 r. – 834 osoby,
*2018 r. – 857 osób,
*2019 r. – 1221 osób,
*2020 r. – 1571 osób.
*2022 r. – 2600 osób