
6. Norwegia
71,2 pkt/ 100
W Norwegii wprowadzono emeryturę zależną od wysokości zarobków z minimalnym, gwarantowanym poziomem świadczenia oraz obowiązkowe, pracownicze programy emerytalne. Ponadto obywatele mają do wyboru wiele innych, form oszczędzania na starość. Zasady oszczędzania wynikają z dobrowolnych uzgodnień.

5. Szwecja
72,3 pkt/ 100
W Szwecji wysokość emerytury pozostaje uzależniona od pensji. Szwedzki system emerytalny przeszedł reformę od programu emerytur proporcjonalnych do rzeczywistych składek do systemu z gwarantowaną, minimalną emeryturą. Ważną rolę odgrywają w nim pracownicze programy emerytalne.

4. Finlandia
Wskaźnik: 73,6
W Finlandii emeryt otrzymuje emeryturę pracowniczą. Składki emerytalne finansują pracownicy i pracodawcy, a na wysokość świadczenia emerytalnego wpływają osiągane dochody oraz ustawowy system wynagrodzeń. Oprócz tego najgorzej prosperujący seniorzy mogą liczyć na podstawową emeryturę państwową.

3. Australia
75,3 pkt/ 100
W Australii testowany jest system emerytalny, w ramach którego można pobierać świadczenie uzależnione od wieku. Państwo wypłaca je z rządowej puli. Publiczne wydatki na australijską emerytury należą do jednych z najniższych wśród krajów OECD. Dodatkowo pracodawcy mają obowiązek odprowadzania składek emerytalnych, podczas gdy składki pracowników i osób prowadzących własną działalność gospodarczą są dobrowolne.
Oprócz państwowego świadczenia emerytalnego w Australii można pobierać emeryturę obywatelską (Age Pension). Pracownicy mają także do swojej dyspozycji prywatne formy oszczędzania na starość (RSA).