Ranking najlepszych firm w Małopolsce opracowali i zaprezentowali eksperci z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Firmy, które trafiły do prestiżowej „Złotej Setka Małopolski” potrafiły swoje atuty przekuć w gigantyczny sukces.
Lista 100 najlepszych przedsiębiorstw Małopolski została opracowana na podstawie wartości przychodów ze sprzedaży netto osiągniętych w 2023 roku. Zwycięzcą została firma Tauron Sprzedaż z Krakowa (26 744 577 515 zł). Kolejne miejsca na podium zajęły firmy Philip Morris Polska z Krakowa (14 808 232 000 zł) oraz MAN Trucks z Niepołomic (14 803 907 000 zł).
ZOBACZ SPECJALNY DODATEK „ 22.FORUM PRZEDSIĘBIORCÓW"
Czempioni biznesu z Małopolski
Do wyboru Firmy Roku zastosowano analizę wielokryterialną, obejmującą ocenę dynamiki czterech kluczowych wskaźników: przychodów ze sprzedaży netto, zysku netto, kapitału własnego oraz inwestycji. Firmą Roku została firma Comarch z Krakowa. Kolejne miejsc zajęli: 2. Grupa PGD (Kraków) , 3. Zakłady Przetwórstwa Mięsnego Zaczyk (Łabowa).
W kategorii Największy Pracodawca Małopolski pierwsze miejsce zajęła Polska Spółka Gazownictwa (Tarnów) zatrudniająca 11 754 pracowników. Na kolejnych miejscach na podium uplasowali się: 2. Uniwersytet Jagielloński (8177 pracowników, Kraków), 3. Tauron Dystrybucja S.A. (7900 pracowników, Kraków).
Najwięksi Inwestorzy (nakłady inwestycyjne w 2023 roku) to: 1. CANPACK (Kraków, 7 654 630 000 zł) 2. Grupa Azoty (Tarnów, 7 040 201 000 zł), 3. Grupa Maspex (Wadowice, 4 958 517 670 zł).
W kategorii Najefektywniejsza Firma Małopolski pierwsze trzy miejsca zajęły przedsiębiorstwa: 1. Suntar (Tarnów), 2. Enis (Kraków), 3. Toyota Dobrygowski (Modlnica).
Najlepszymi Liderami Wzrostu zostali: 1. MAN Trucks (Niepołomice) 2. Tauron Dystrybucja (Kraków), 3. Inpost Kraków.
Kraków na drodze do miasta inteligentnego
Tematem przewodnim debat podczas 22. Forum Przedsiębiorców Małopolski było miasto inteligentne (Smart City). Podczas trzech paneli poruszano takie tematy jak. m.in. bezpieczeństwo i prywatność w inteligentnych miastach; Smart City a jakość życia: zdrowie, edukacja i kultura; Smart City w kontekście klimatu i ochrony środowiska; interaktywne miasta z perspektywy mieszkańców; przyszłość pracy w inteligentnych miastach.
W ramach dyskusji szukano odpowiedniego zdefiniowania, czym jest Smart City w przypadku Krakowa i miejscowości w Małopolsce, jakie innowacje zastosować. Uczestnicy debaty podkreślali, że to nie tylko powinny być rozwiązania dotyczące wprowadzania nowych aplikacji, z jakich można korzystać za pomocą telefonu, ale to również zmiany oczekiwane przez mieszkańców, np. związane z lepszym skomunikowaniem osiedli, działaniem sygnalizacji świetnych na ulicach, dostępem do miejsc parkingowych, czystszymi ulicami.
- Najpierw powinno się planować infrastrukturę transportową, a później dopiero osiedla - przyznał rektor Politechniki Krakowskiej prof. Andrzej Szarata.
Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie dr. hab Bernard Ziębicki, prof. UEK, zwracał uwagę: - Smart City to nie tylko technologie, ale także zadbanie o przestrzeń miasta w taki sposób, by to odpowiadało potrzebom mieszkańców. W Krakowie brakuje dodatkowych powierzchni do rozwoju, zagęszczenie zabudowy wpływa na komfort życia, powoduje brak odpowiednich przestrzeni między budynkami. W sąsiednich mniejszych gminach powstają bloki, do których przeprowadzają się krakowianie. Jest problem poprowadzenia chodnika o długości 300 metrów między osiedlami w Krakowie a tymi w sąsiednich miejscowościach, nie mówiąc już przykładowo o liniach tramwajowych.
Podczas tegorocznego wydarzenia gośćmi specjalnymi byli: generał Mieczysław Bieniek, wybitny dowódca i strateg, ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa międzynarodowego oraz dr Dominika Walec, prezes OMGKRK, ekspertka w dziedzinie innowacji i wsparcia startupów.
- Natura wojny zawsze jest taka sama, pokonać przeciwnika, zdobyć jego terytorium, zniszczyć jego wolę walki. Tam są zabici, ranni, ból, przemoc, nieszczęście, szczególnie ludności cywilnej, ale jest też nadzieja. Wynalazki smart dają nam nadzieję, że będą mniejsze straty w ludności cywilnej. Nikt nie zastąpi nam jednak naszej inteligencji, bo żeby sztuczną inteligencję zaprogramować trzeba wprowadzić odpowiednie algorytmy. Nasza inteligencja i zdrowy rozsądek będą świadczyć o tym, jak wykorzystamy ideę smart - powiedział generał Mieczysław Bieniek.
Forum Przedsiębiorców to nowoczesna platforma wymiany myśli
Forum Przedsiębiorców Małopolski to inicjatywa, wywodząca się z popularnej rubryki o tej samej nazwie, regularnie publikowanej w Dzienniku Polskim. Od 2014 roku Forum Przedsiębiorców Małopolski organizuje cykliczne konferencje w edycjach wiosennych i jesiennych, dedykowane przedsiębiorcom z Małopolski.
Forum Przedsiębiorców Małopolski to nowoczesna platforma wymiany myśli, spotkań i dyskusji dla lokalnych społeczności biznesowych. Uczestniczą w nich eksperci z dziedziny ekonomii, prawa i podatków, a także przedstawiciele nauki oraz administracji rządowej i samorządowej. To miejsce nawiązywania kontaktów, zdobywania wiedzy i wspólnego poszukiwania rozwiązań
dla wyzwań stojących przed małopolskimi przedsiębiorcami.
Polacy nieświadomi zagrożeń związanych z AI
