Globalna firma zapowiada szerszą współpracę z polskim przemysłem lotniczym

Katarzyna Zawada
Opracowanie:
Partnerstwo może przynieść Polsce 3 mld dolarów w ciągu 10 lat.
Partnerstwo może przynieść Polsce 3 mld dolarów w ciągu 10 lat. Przemysław Świderski/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
Firma lotnicza Embraer chce rozszerzyć współpracę z polskim przemysłem w zakresie produkcji, montażu końcowego, serwisowania i naprawy samolotów. Jak zapowiedział w Warszawie Francisco Gomes Neto, szef grupy, partnerstwo może przynieść Polsce 3 mld dolarów w ciągu 10 lat.

Spis treści

Plany produkcji i serwisowania samolotów w Polsce

Embraer to globalna firma lotnicza z siedzibą w Brazylii, działa w kluczowych obszarach - lotnictwie pasażerskim, sektorze obronnym, prywatnych odrzutowcach i usługach dla rolnictwa.

Plany obejmują linię montażu końcowego samolotu wojskowego KC-390 Millennium, na który obecnie jest wysoki popyt ze strony krajów europejskich i NATO oraz całego świata. Polska jest idealnym partnerem dla Embraera do współpracy w zakresie tworzenia nowoczesnych technologii obronnych i wysoko wykwalifikowanych miejsc pracy, wskazał Francisco Gomes Neto.

Montaż samolotu i ekosystem posprzedaży przyczynią się do stworzenia 600 miejsc pracy i wygenerowania blisko 1 mld dolarów. MON potwierdził, że omówiono z Embraerem potencjalne obszary współpracy.

Oferowane przez nas partnerstwo w sektorze produkcji, serwisowania oraz szkoleń mogą przyczynić się do wzmocnienia pozycji polskiej gospodarki w globalnym przemyśle lotniczym. W ciągu najbliższych 10 lat mogłyby one wygenerować dla Polski wartość 3 miliardów dolarów oraz potencjalnie stworzyć 5 tysięcy nowych miejsc pracy, przyznał szef linii.

Embraer od lat współpracuje z polskimi liniami

Embraer od 25 lat współpracuje z PLL LOT, a brazylijskie samoloty przewiozły 60 mln pasażerów w barwach polskiego przewoźnika. LOT ma we flocie kilka modeli, m.in. E195, E175, E190 i E170. Wciąż ważą się losy odnośnie nowych maszyn na trasy regionalne.

Jako wieloletni partner Polski chcemy kontynuować naszą bliską współpracę przez kolejne dekady – wykraczając poza sprzedaż samolotów, by wspierać i przyspieszać rozwój krajowego ekosystemu lotniczego. Wdrożenie samolotu E2 dla LOT jest obarczone niskim ryzykiem, ponieważ zapewnia płynne i efektywne kosztowo przejście na nową generację maszyn. To najbardziej efektywna, niezawodna i komfortowa konstrukcja w swojej klasie, która w porównaniu z konkurencyjnymi rozwiązaniami może wygenerować dla LOT-u korzyści ekonomiczne o wartości 900 milionów dolarów, mówił Arjan Meijer, prezes Embraer Commercial Aviation.

Podczas wtorkowej konferencji w Warszawie Sylwester Wyka, p.o. dyrektora Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa oraz prezes Grupy Embraer podpisali memorandum o współpracy ws. nowych technologii lotniczych.

Źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu