Jak otrzymać Bezpieczny kredyt 2 proc. mając inne mieszkanie? Wśród cudzoziemców po dopłatę najczęściej sięgają Ukraińcy

OPRAC.:
Agnieszka Maciuła-Ziomek
Agnieszka Maciuła-Ziomek
Już ponad 700 mln zł przyznano w ramach programu Bezpieczny kredyt Podpowiadamy, kiedy można skorzystać z dotacji, mając inne mieszkania.
Już ponad 700 mln zł przyznano w ramach programu Bezpieczny kredyt Podpowiadamy, kiedy można skorzystać z dotacji, mając inne mieszkania. 123rf.com/zozereblola
Średnio tysiąc wniosków dziennie i już ponad 2000 podpisanych umów. Oto najświeższe statystyki związane z rządowym programem dopłat Bezpieczny kredyt 2 proc. Okazuje się, że otrzymanie wsparcia nie jest niemożliwe, gdy posiadamy inne nieruchomości, a wśród cudzoziemców po tańszy kredyt na mieszkanie sięgają głównie Ukraińcy.

Spis treści

Rekordy popularności rządowego programu

Ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, szerzej znana jako Bezpieczny kredyt 2 proc., bije kolejne rekordy popularności. W ciągu pierwszych sześciu tygodni od uruchomienia programu podpisano już 2021 umów kredytowych na blisko 730 mln zł. Dane z 10 sierpnia 2023 roku wskazują także, że do banków wpływa średnio 1000 wniosków dziennie, z czego podpisywanych jest ok. 50 umów każdego dnia.

– Miniony rok to spowolnienie na rynku mieszkaniowym, spowodowane bardzo małą akcją kredytową – efekt m.in. spadku zdolności kredytowych potencjalnych klientów. Program Pierwsze Mieszkanie ma m.in. na celu uaktywnienie tej grupy, która przy zwykłej ofercie banków nie miałyby szans na otrzymanie kredytu hipotecznego. Ze wsparciem państwa osoby te mogą spełnić marzenia o swoim pierwszym M. Pierwsze sześć tygodni działania programu i olbrzymie nim zainteresowanie udowadniają, że nasze założenia były słuszne – mówi Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.

Średnia kwota dopłat to 360 tys. 838 zł. Obecnie Bezpieczny kredyt 2 proc. oferuje dziewięć banków:

  • Alior Bank,
  • Bank BPS i Banki Spółdzielcze Zrzeszenia BPS,
  • Bank Pekao,
  • Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie,
  • Bank Spółdzielczy w Brodnicy,
  • Krakowski Bank Spółdzielczy w Krakowie,
  • PKO Bank Polski,
  • SGB-Bank i Banki Spółdzielcze Zrzeszone z SGB-Bankiem,
  • VeloBank.

Pięć kolejnych banków deklaruje gotowość przystąpienia do programu w III/IV kwartale 2023 r.

Jak otrzymać Bezpieczny kredyt 2%, mając inne mieszkania?

Główne założenia programu Bezpieczny kredyt 2 proc. mówią, że hipotekę z okresowo stałą stopą procentową (przez pierwszych 120 rat) może zaciągnąć osoba do 45. roku życia, która nie ma i nie miała dotąd mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu. Dotyczy to jednak wyłącznie nieruchomości znajdujących się w Polsce.

Ministerstwo rozwoju i technologii przypomina, że posiadanie nieruchomości za granicą nie stoi na przeszkodzie, aby wystąpić o Bezpieczny kredyt 2 proc.

Osoby posiadające nieruchomości za granicą mogą przystąpić do programu. Podawanie takiej informacji nie jest wymagane przy ubieganiu się o kredyt (dane takie nie są więc gromadzone) – dodaje MRiT.

Dopłata do rat przysługuje przez 10 lat. W okresie stosowania dopłat oprocentowanie kredytu wyniesie 2 proc. powiększone o marżę, prowizję oraz inne opłaty bankowe. Jeśli w okresie przysługiwania dopłat do rat kredytobiorca sprzeda mieszkanie, wynajmie je innej osobie lub kupi inną nieruchomość, utraci prawo do dopłat, a uzyskane po tym terminie wsparcie będzie musiał zwrócić.

10 lat tańszego kredytu dla cudzoziemców. Korzysta głównie Ukraina

Resort rozwoju przypomina także, że Bezpieczny kredyt 2 proc. może być przyznany również cudzoziemcom, jednak pod pewnymi warunkami.

Kredyt hipoteczny może zostać udzielony wyłącznie w walucie lub indeksowany do waluty, w której konsument uzyskuje większość swoich dochodów lub posiada większość środków finansowych, lub innych aktywów wycenianych w walucie udzielenia kredytu hipotecznego, lub walucie, do której kredyt hipoteczny jest indeksowany – informuje MRiT.

Chodzi zatem głównie o fakt odprowadzania podatków w Polsce. Dotychczas ok. 1 proc. wszystkich wniosków pochodziło od obcokrajowców, w większości przypadków byli to obywatele Ukrainy. Nie ma pełnych danych, ale na podstawie informacji przekazanych przez część banków udzielających Bezpiecznego kredytu 2 proc. można stwierdzić, że Ukraińcy stanowią 70 proc. wszystkich obcokrajowców ubiegających się o kredyt z dopłatą. Dodatkowo ok. 15 proc. obywateli Ukrainy przystępuje do programu wspólnie z obywatelem Polski.

Prognozy mówią, że dopłata państwa do rat kredytów w 2024 r. będzie wynosiła ponad 35 mln zł, a w 2025 r. – ok. 33 mln zł. W całym okresie objętym wsparciem państwa dopłaty sięgną szacunkowo ponad 286,5 mln zł. Bezpieczny kredyt 2 proc. ma być udzielany do 31 grudnia 2027 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu