Minister finansów: w wieloletnim planie finansowym zostaną przedstawione założenia dotyczące funkcjonowania niezależnej Rady Fiskalnej

Maciej Badowski
PAP
Opracowanie:
We wtorek Rada Ministrów zajmie się wieloletnim planem finansowym państwa – za powiedział minister finansów Andrzej Domański.
We wtorek Rada Ministrów zajmie się wieloletnim planem finansowym państwa – za powiedział minister finansów Andrzej Domański. Adam Jankowski/ Polska Press
We wtorek na posiedzeniu rządu zostanie omówiony wieloletni plan finansowy państwa, jak informuje minister finansów Andrzej Domański. Ponadto szef resortu finansów zapowiedział przedstawienie założeń dotyczących funkcjonowania niezależnej Rady Fiskalnej. Projekt ustawy ma zostać przedstawiony w ciągu „kilku tygodni". – Chcę, aby rada była niezależna i żeby miała moc opiniowania prognoz do budżetu oraz żeby mogła opiniować całą ustawę – wyjaśnił.

Spis treści

Wieloletni plan finansowy państwa na najbliższej Radzie Ministrów

Podczas spotkania z dziennikarzami, minister finansów Andrzej Domański podzielił się informacjami na temat nadchodzącej dyskusji w Radzie Ministrów dotyczącej wieloletniego planu finansowego państwa. – We wtorek Rada Ministrów zajmie się wieloletnim planem finansowym państwa – zapowiedział.

Zmiany w przepisach unijnych skutkują tym, że rząd nie będzie już przygotowywał Aktualizacji Programu Konwergencji, która była corocznie przesyłana do Komisji Europejskiej. Elementy, które znajdowały się w APK, takie jak prognozy makroekonomiczne, zostaną teraz włączone do wieloletniego planu.

Domański: Wzrost gospodarczy przekroczy 3 proc. w 2024 roku

Minister finansów wyraził oczekiwanie, że wzrost gospodarczy w 2024 roku osiągnie poziom 3,1 proc., a w 2025 roku przyspieszy do 3,7 proc. Domański zauważył, że prognozy banków sugerują nawet możliwość wzrostu PKB do 4 proc. w 2025 roku, co stawiałoby Polskę wśród najszybciej rozwijających się gospodarek w Unii Europejskiej. W pierwszej połowie roku wzrost ma napędzać konsumpcja, podczas gdy w drugiej połowie zacznie być zauważalny wpływ środków z Krajowego Planu Odbudowy.

Domański wspomniał również o założeniach dotyczących funkcjonowania niezależnej Rady Fiskalnej, które zostaną przedstawione w wieloletnim planie finansowym. Projekt ustawy o radzie ma zostać przedstawiony w ciągu najbliższych tygodni. Minister podkreślił, że rada powinna być niezależna i mieć możliwość opiniowania prognoz budżetowych oraz całej ustawy budżetowej. Członkowie rady mieliby być wybierani przez różne organizacje i instytucje, reprezentujące szeroki zakres poglądów ekonomicznych.

Koszty obsługi długu publicznego w górę

Dodatkowo, od 30 kwietnia Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) zacznie publikować dane o wykorzystaniu zarządzanych przez siebie funduszy w cyklu kwartalnym, co ma przyczynić się do zwiększenia transparentności finansów publicznych. Mimo że publikacja danych nie wpłynie bezpośrednio na zwiększenie kontroli parlamentu nad budżetem, Domański zaznaczył, że stopniowe wprowadzanie zmian jest kluczowe dla utrzymania tempa wzrostu PKB.

Minister zwrócił również uwagę na wysokie koszty obsługi długu publicznego w Polsce, które wynoszą 2,1 proc. PKB, plasując Polskę na szóstym miejscu w Unii Europejskiej pod tym względem. Zauważył także, że koszty te będą rosły w związku z zapadalnością polskiego długu.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu