Spis treści
Jakie średnie oprocentowanie depozytów bankowych w kwietniu 2024?
Kwiecień nie przyniósł rewolucji w ofertach bankowych depozytów. Jak wskazuje w swojej analizie Bartosz Turek z HREIT, średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych „niemal nie drgnęło". Jak wyjaśnia, wynika to z faktu, że 4 banki pogorszyły ofertę promocyjnych depozytów, tak 5 instytucji postanowiło w ostatnim miesiącu polepszyć warunki kierowane do oszczędzających.
Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wynosi obecnie 5,57 proc. – wynika z danych zebranych przez HREIT, co oznacza, że mamy wynik identyczny, jak w marcu 2024. Jednak, jak zaznacza ekspert, z punktu widzenia oszczędzających „stabilne oprocentowanie lokat to i tak dobra informacja po trwających kilkanaście miesięcy obniżkach stawek oferowanych przez banki". Jednocześnie Turek przypomina, że pod koniec 2022 roku przeciętne oprocentowanie promocyjnych depozytów wynosiło 7,54 proc. To o prawie 2 pkt. proc. więcej niż dziś.
Przerwa w cięciu oprocentowania lokat? Wyjaśniamy
– Biorąc za punkt wyjścia końcówkę 2022 roku możemy więc mówić o sporym spadku oprocentowania, ale z drugiej strony te niekorzystne dla oszczędzających zmiany wyraźnie w ostatnich miesiącach wyhamowały. Nawet więcej – w marcu br. widać było nawet oznaki wiosny na rynku depozytowym, bo przeciętne oprocentowanie depozytów wzrosło. Trudno się jednak dziwić takim zmianom, skoro w ostatnim czasie banki zaczęły sceptycznie podchodzić do perspektywy rychłego powrotu obniżek stóp procentowych przez RPP – zauważa Turek.
Zdaniem eksperta, bez tych decyzji koszt pieniądza nie powinien spaść, a z kolei bankom ograniczona została przestrzeń do cięcia oprocentowania. Jednocześnie zaznacza, że „nie wiemy czy jest to trwała zmiana oczekiwań, czy powróci ona na poprzednie tory, jeśli np. zgodnie z przewidywaniami, EBC zacznie niedługo obniżać stopy procentowe".
– Prognozy wykraczające poza najbliższy kwartał czy dwa również sugerują, że obniżki stóp procentowych jeszcze do Polski wrócą. Jeśli tak faktycznie będzie, to i też banki będą w takich okolicznościach dalej cięły oprocentowanie lokat – prognozuje.
Inflacja po stronie oszczędzających
Z dobrych wiadomości dla oszczędzających, oprócz braku pogarszania oferty depozytowej banków, Turek wskazuje na inflację, która wbrew formułowanym jeszcze rok temu przewidywaniom gwałtownie zahamowała lądując w marcu 2024 roku na poziomie 2 proc. – wynika z danych GUS.
– W efekcie osoby, które rok temu zakładały 12-miesięczne lokaty, mogą się dziś cieszyć z zysków, które niespodziewanie okazują się wyższe niż wskaźnik inflacji. I tak w marcu 2023 roku Polacy zakładali w bankach roczne depozyty z przeciętnym oprocentowaniem na poziomie 5,89 proc. Po potrąceniu „podatku Belki” i marcowej inflacji daje nam to 2,7 proc. realnego zysku. To miła odmiana po realnych stratach, które oszczędzający regularnie realizowali przez ostatnich 7 lat tracąc w tym czasie w sumie około 1/4 siły nabywczej posiadanego kapitału – podaje.
Wyższy procent w zamian za zgody i „gwiazdki”
Na czele zestawienia promocyjnych depozytów przygotowanego przez HREIT króluje propozycja z oprocentowaniem na poziomie 8 proc. Jednak, jak to zazwyczaj wygląda w przypadku promocyjnych depozytów, trzeba spełnić kilak dodatkowych warunków. Klasycznymi rozwiązaniami są: limit kwoty, krótki okres korzystania z promocyjnego oprocentowania oraz kierowanie tych ofert do nowych klientów lub co najmniej osób, które przynoszą do banku nowe środki. Nierzadko warunkiem koniecznym jest też aktywne korzystanie z dodatkowych produktów (karta, konto, aplikacja mobilna).

– To jednak nie wszystkie „gwiazdki”, które banki mogą zastosować przy tworzeniu promocji. Coraz częściej spotkać możemy się z tym, że wymagane będzie od nas regularne zasilanie konta, utrzymywanie minimalnego salda na rachunku i aktywne korzystanie usług płatniczych (karta lub BLIK). Coraz powszechniejszą „innowacją” jest też wymaganie od osób zakładających depozyty udzielania tzw. zgód marketingowych – zaznacza Turek.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!