Apel do banków o większe zaangażowanie w gospodarkę
Przedstawiciele Polski 2050 oraz PSL podkreślają, że w obliczu zwiększonych wydatków na obronność banki powinny bardziej angażować się w finansowanie polskiej gospodarki. Politycy wskazują, że instytucje finansowe mają duży wpływ na koszty kredytów, a ich decyzje mogą przyczynić się do poprawy sytuacji ekonomicznej kraju.
Marszałek Sejmu i przewodniczący Polski 2050, Szymon Hołownia, zaznaczył:
- Odpowiadamy również za bezpieczeństwo banków, które prowadzą swoją działalność, bo odpowiadamy za bezpieczeństwo państwa. Dziś dobre dla państwa jest to, żeby kredyt w Polsce był tańszy i rozumiem, że nie można ruszyć stóp procentowych, ale co można ruszyć w bankach, to w mojej ocenie trzeba ruszyć (...). Jeżeli (to) nie uda się w procesie negocjacji, to położymy ustawę o wakacjach kredytowych po to, żeby kredytobiorcom ulżyć (...).
Planowane wakacje kredytowe
Wakacje kredytowe to rozwiązanie, które pozwoliłoby kredytobiorcom na czasowe zawieszenie spłaty rat kredytów. To inicjatywa, która miałaby poprawić płynność finansową wielu gospodarstw domowych, umożliwiając im przeznaczenie środków na inne potrzeby, w tym inwestycje.
Według Szymona Hołowni, takie działanie może pomóc w ożywieniu gospodarki. Wskazuje on na konieczność znalezienia mechanizmów, które zmniejszą koszty kredytów i sprawią, że staną się one bardziej dostępne dla obywateli.
Krytyka polityki banków
Politycy Polski 2050 zwracają uwagę na fakt, że wysokie oprocentowanie kredytów nie wynika jedynie z decyzji Narodowego Banku Polskiego. Kluczową rolę odgrywa polityka banków, w tym banków państwowych, które stanowią połowę sektora bankowego w Polsce.
Wiceprzewodnicząca Polski 2050 i szefowa MFiPR, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, zauważyła:
- Jeśli chodzi o banki, mam wrażenie, że mamy bardzo dużo do zrobienia (...). To nie jest tak, że wysokie oprocentowanie kredytu wynika wyłącznie z faktu, że są wysokie stopy procentowe i taka czy inna, nie chce jej oceniać, polityka NBP, ale wysokie stopy procentowe od kredytu wynikają z polityki banków, w tym polityki banków państwowych. Połowa banków w Polsce to są banki państwowe i ich strategia inwestycyjna zależy w ogromnym stopniu od nich.
