Spóźnisz się ze spłatą? Stracisz dopłatę z Bezpiecznego kredytu! Wymieniamy kruczki w umowie, o których bank może nie wspomnieć

Agnieszka Maciuła-Ziomek
Agnieszka Maciuła-Ziomek
10 lat to wbrew pozorom bardzo długo. W tym czasie musisz pamiętać o wielu zapisach umowy w ramach Bezpiecznego kredytu.
10 lat to wbrew pozorom bardzo długo. W tym czasie musisz pamiętać o wielu zapisach umowy w ramach Bezpiecznego kredytu. 123rf.com/ocusfocus
Dziesięć lat z niższymi ratami i stabilnym oprocentowaniem. To szanse, które tworzy program Bezpieczny kredyt 2 procent. Rządowe dopłaty do kredytów hipotecznych już biją rekordy popularności, a my sprawdzamy, na jakie pułapki uważać powinni przyszli posiadacze własnych czterech kątów.

Spis treści

Duża dopłata, wysokie wymagania

Najnowsze dane opublikowane przez Otodom Analytics podają, że w siedmiu największych polskich miastach w połowie lipca sprzedawano około 300 mieszkań dziennie. To najlepsze wyniki od kilku lat, a w dużej mierze jest to efekt rządowego programu dopłat do pierwszego mieszkania, Bezpieczny kredyt 2 proc.

Okres dopłat to bardzo wiele korzyści i przede wszystkim szansa na własne M dla osób, które normalnie nie mogłyby sobie pozwolić na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Taka ilość korzyści musi wiązać się z szeregiem obostrzeń, które przez kolejną dekadę muszą mieć z tyłu głowy wszyscy beneficjenci Bezpiecznego kredytu.

Kredytobiorca przez cały okres dopłat nie może sprzedać mieszkania i go wynająć. Zakaz dotyczy także użyczenia, a niemożliwa będzie także zmiana sposobu użytkowania nieruchomości z mieszkalnej na użytkową. Zakazane jest nabycie innej nieruchomości - jedynym wyjątkiem jest tutaj dziedziczenie.

Kredytobiorca traci także dopłatę w ramach programu Bezpieczny kredyt 2 proc. z dniem:

  • ogłoszenia upadłości konsumenckiej
  • nadpłaty kredytu w przypadku, gdy trwa on krócej niż 3 lata lub wysokość nadpłaty jest zbyt duża
  • gdy upływa 12 miesiąc nieprowadzenia gospodarstwa domowego w zakupionej nieruchomości
  • gdy stroną umowy przestał być jedyny kredytobiorca w wieku poniżej 45 lat - z wyjątkiem jego śmierci

Spóźnienie warte kilkaset złotych

Bezpieczny kredyt 2 proc. oferuje swoim beneficjentom dopłaty do kredytu przez okres 10 lat, a więc przez pierwszy 120 rat. Problemem może okazać się sposób naliczania dopłat. W ustawie o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe z czerwca 2023 roku czytamy:

Dopłaty obejmują 120 pierwszych, spłacanych zgodnie z harmonogramem, rat kapitałowo-odsetkowych bezpiecznego kredytu 2%. Objętą dopłatą ratę obniża się o kwotę tej dopłaty.

Ustawa wspomina zatem wyłącznie o ratach spłaconych w terminie, co sprawia, ze nawet jednodniowe spóźnienie będzie kosztować kredytobiorcę kilkaset złotych. Klient, który nie opłacił raty według harmonogramu, zwyczajnie traci prawo do dopłaty. Pocieszające jest to, że dotyczy to jedynie tej konkretnej raty i nie będzie powodowało konsekwencji w postaci odebrania całości dopłat.

W przypadku nieterminowej spłaty kredytu, klient będzie musiał zapłacić w danym miesiącu pełną ratę odsetkową albo kapitałowo-odsetkową – niepomniejszoną o dopłaty, co ma odzwierciedlenie m.in. w umowie kredytowej o Bezpieczny kredyt 2 procent - mówią cytowani przez TVN24 przedstawiciele banku PKO BP.

Wprowadź się albo oddasz dopłatę

Zwrot całości dopłat oznacza tak naprawdę konieczność oddania całej kwoty dofinansowania, jaka dotychczas została przyznana wraz z odsetkami naliczonymi od każdej z rat. Artur Grodzicki, Regionalny Dyrektor Sprzedaży Credipass zaznacza, że jest to możliwe w dwóch przypadkach:

  • prawomocnego wyroku za oszustwa kredytowe
  • niezamieszkania w terminie 24 miesięcy od dnia zakupu w mieszkaniu lub niezakończenia w tym czasie budowy domu jednorodzinnego

Wynika to z głównych założeń rządowego programu, a więc prowadzenia gospodarstwa domowego w zakupionej na Bezpieczny kredyt nieruchomości.

W praktyce chodzi o to, aby w okresie dziesięciu lat, kiedy przysługują dopłaty, kredytobiorca na co dzień mieszkał w zakupionej w ten sposób nieruchomości. Nie może być takiej sytuacji, że stoi ona pusta lub jest wynajmowana czy użyczona osobom trzecim – komentuje dyrektor Credipass.

Banki przyjęły już 4,4 tys. wniosków o udzielenie kredytów mieszkaniowych z rządową dopłatą. Póki co zawartych zostało 21 umów kredytowych - takie informacje przekazało PAP ministerstwo rozwoju. Minister Waldemar Buda dodaje także, że każdego dnia do resortu i BGK wpływa ok. 100 zapytań od osób zainteresowanych dopłatą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu