Jak wykorzystać stosy odpadów z tworzyw sztucznych? Zrobić z nich cegły! Na taki pomysł wpadła Nzambi Matee z Kenii

Justyna Madan
Justyna Madan
Nzambi Matee wpadła na pomysł produkowania cegieł z plastiku
Nzambi Matee wpadła na pomysł produkowania cegieł z plastiku Unsplash.com
Kreatywność 29-letniej Nzambi Matee, założycielki startupu z Kenii, wzbudziła podziw wielu ekologów. W Internecie można obejrzeć filmik, na którym Nzambi rzuca swoim produktem o beton i poza hałasem, jaki wywołuje, przedmiot nie doznaje żadnego uszczerbku. O czym mowa? O cegłach, które młoda Kenijka produkuje z plastiku. Czy będą ratunkiem dla zaśmieconego odpadami z tworzyw sztucznych świata?

Gjenge Makers, to startup założony przez Nzambi Matee. Firma stworzyła lekki i tani materiał budowlany wykonany z przetworzonego plastiku wymieszanego z piaskiem. Takie cegły są mocniejsze od betonu, a przy okazji wykorzystują zalegające odpady. Matee ma 29 lat, jest inżynierką z wykształceniem biochemicznym. Jej pomysł został doceniony przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska (UNEP). Otrzymała nagrodę Young Champion of the Earth 2020 Africa.

„Nasz produkt jest prawie pięć do siedmiu razy mocniejszy niż beton” — mówi Nzambi Matee.

Fabryka, z siedzibą w Nairobi, produkuje dziennie około 1500 cegieł. Są o 35% trwalsze od tych tradycyjnych i siedmiokrotnie mocniejsze, ponieważ mają temperaturę topnienia powyżej 350°C. Układarki posiadają certyfikat Kenijskiego Biura Standardów.

Cegły są wykonywane z mieszanki różnych rodzajów plastiku. Wśród nich znajduje się polietylen o wysokiej gęstości, używany w butelkach na mleko i szampon, polietylen o niskiej gęstości, często używany do produkcji torebek na płatki zbożowe lub kanapek oraz polipropylen, stosowany do lin, pokrywek typu flip-top i wiader. Startup nie pracuje natomiast z politereftalanem etylenu lub PET, powszechnie używanymi w plastikowych butelkach.

Jak powstaje plastikowa cegła?

Odpady z tworzyw sztucznych są mieszane z piaskiem, podgrzewane, a następnie prasowane w cegły, które są sprzedawane po różnych cenach, w zależności od grubości i koloru. Na przykład zwykłe szare cegły kosztują 850 szylingów kenijskich (7,70 USD) za metr kwadratowy.

Gjenge Makers powstała w 2017 roku i od tamtej pory udało się poddać recyklingowi 20 ton odpadów z tworzyw sztucznych. Maszyny, które pracują w firmie, Matee zaprojektowała sama. W planach jest kolejna linia produkcyjna, która ma potroić wydajność.

„Założyłam swoją firmę, bo skończyła mi się już cierpliwość czekając na to, aż rząd rozwiąże problem zanieczyszczenia plastikiem” – mówi Kenijka.

Plastikowy kryzys

Zachód wciąż eksportuje swoje odpady z tworzyw sztucznych do Afryki, a co za tym idzie „plastikowy kryzys” osiągnął już punkt krytyczny. Kenia tonie w plastiku od zatkanych dróg wodnych po wysypiska śmieci. Plastik sieje spustoszenie.

„Według raportu z 2015 roku, stolica Kenii, Nairobi, produkuje dziennie około 2400 ton odpadów stałych. Z czego 20% to odpady z tworzyw sztucznych. Jednak tylko 45% tych odpadów podlega recyklingowi lub ponownemu wykorzystaniu, w porównaniu z celem 80% zaplanowanym przez Krajowy Urząd ds. Zarządzania Środowiskowego” – podaje portal Green Queen.

Jedno z największych nieuregulowanych składowisk odpadów w Afryce, składowisko Dandora obejmuje ponad 30 akrów, co odpowiada 22 boiskom piłkarskim. Każdego dnia wyrzuca się tam aż 1000 ciężarówek odpadów! Okazuje się, że składowisko powinno zostać zamknięte już 20 lat temu, a nadal funkcjonuje i negatywnie wpływa na zdrowie okolicznych społeczności.

Przy takich danych postawa młodej ekolożki i decyzja o wzięciu spraw w swoje ręce nie dziwi. Pierwszą cegłę stworzyła w 2018 roku, a w 2019 roku uruchomiła pierwszą maszynę, która pozwoliła wytwarzać plastikowe cegły na dużą skalę. Teraz Nzambi Matee chce podjąć współpracę z dużymi firmami budowlanymi, a w planach ma wykonywanie również słupków konstrukcyjnych i plastiku drewnianego. Plastikowe cegły wykorzystywane są do budowy dróg, parkingów czy chodników, ale również budynków w najbiedniejszych regionach Kenii.

„Im więcej tworzyw sztucznych zostanie poddanych recyklingowi, tym większa będzie możliwość niedrogiego budownictwa mieszkaniowego. Stworzy to również nowe miejsca pracy” – dodaje młoda inżynier.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu