
Renta wdowia
W przypadku renty wdowiej, osoby spełniające kryteria będą zobowiązane brać pod uwagę ustalony maksymalny limit w wysokości 7600 złotych. Wg nowego projektu, renta wdowia nie może przekroczyć trzykrotności średniej miesięcznej emerytury wypłacanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).
Zgodnie z zaproponowanym planem, wdowy i wdowcy będą mieli opcję zachowania własnej renty, powiększonej o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub małżonce. Alternatywnie, będą mogli otrzymywać pełną rentę rodzienną, a także 50 procent swojej własnej renty. W przypadku osób, które uzyskały uprawnienia do renty rodzinnej oraz emerytury lub renty z ZUS, KRUS, wojskowej lub policyjnej, możliwe będzie wybranie bardziej korzystnego świadczenia oraz 50 procent świadczenia, z którego zdecydują się zrezygnować.

400 złotych więcej
Seniorzy, którzy zdecydują się złożyć wniosek o emeryturę w drugiej połowie roku, mogą spodziewać się otrzymania zwaloryzowanego, czyli podwyższonego świadczenia. Eksperci zaznaczają, że osoby składające wniosek w lipcu mogą cieszyć się większymi emeryturami. Wynika to z faktu, że w czerwcu przeprowadzana jest coroczna waloryzacja, która zwiększa kwotę przyznanej emerytury. Z tego powodu seniorowie, którzy zdecydują się na złożenie wniosku o emeryturę w drugiej połowie roku, mogą liczyć na zwaloryzowane i tym samym wyższe świadczenie.

