Spis treści
Emerytury pomostowe – kto zachowa do nich prawo?
Wygląda na to, że skorzystać z emerytur pomostowych będą mogły nie tylko osoby dotychczas do tego uprawnione, ale również osoby, które pracowały w szczególnych warunkach po 31 grudnia 1998 r.
- Przez lata emerytury pomostowe były wygaszane. Kolejne roczniki nie mogą już odchodzić na emerytury pomostowe i tutaj też będzie na pewno pozytywna informacja dla wszystkich, którzy będą chcieli z tych emerytur skorzystać – powiedział Piotr Duda, przewodniczący KK NSZZ „Solidarność” cytowany przez oficjalną stronę związku zawodowego.
Odniósł się w ten sposób do toczących się negocjacji w ramach zespołu rząd – Solidarność. Jak dodał, informacja o emeryturach pomostowych to pozytywna wiadomość dla wszystkich, którzy będą chcieli z tych emerytur skorzystać.
– Te negocjacje z rządem to chyba najtrudniejsze rozmowy, które toczę jako przewodniczący Komisji Krajowej, a pełnię tę funkcję już prawie 13 lat. Spotkaliśmy się w poniedziałek z premierem Morawieckim i szefem jego kancelarii Markiem Kuchcińskim, by podsumować dotychczasowe negocjacje. Rozmowa była długa i pewne aspekty naprowadziliśmy na normalne tory. Idziemy do przodu i mam nadzieję, że w ciągu dwóch tygodni nastąpi przełom i będę mógł na posiedzeniu Komisji Krajowej przedstawić konkretny projekt porozumienia – mówił Piotr Duda.
Przedłużenie funkcjonowania emerytur stażowych jest swojego rodzaju kompromisem, ponieważ do tej pory nie udało się wypracować porozumienia co do emerytur stażowych. Informacje te mieli nieoficjalnie potwierdzić przedstawiciele strony rządowej w rozmowach z Business Insider.
Co to jest emerytura pomostowa?
Emerytura pomostowa jest świadczeniem pieniężnym przysługującym osobom, które pracowały w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Chodzi zwłaszcza o prace mogące negatywnie i trwale wpływać na stan zdrowia pracowników:
- w górnictwie,
- w energetyce,
- w hutnictwie i przemyśle metalowym,
- w chemii,
- w budownictwie i przemyśle materiałów budowlanych,
- w leśnictwie, przemyśle drzewnym i papierniczym,
- w przemyśle lekkim,
- w transporcie i łączności,
- w gospodarce komunalnej,
- w rolnictwie i przemyśle rolno-spożywczym,
- w przemyśle poligraficznym,
- w służbie zdrowia i opiece społecznej,
- w zespołach formujących szkło.
Do tego trzeba spełnić dodatkowe warunki, takie jak osiągnięcie wieku emerytalnego, posiadanie co najmniej 15-letniego okresu pracy w takich warunkach lub o szczególnym charakterze i odpowiednich okresów składkowych.
Aby mieć prawo do emerytury pomostowej w takich warunkach trzeba było pracować przed 1 stycznia 1999 r. Prawdopodobnie jest to wymóg, który zostanie zniesiony.
Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?