Idzie lato i ciepłe dni. Podatek od basenu - czy za pluskanie się we własnym ogrodowym basenie trzeba zapłacić?

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
- Jeśli mieszkańcy Grecji chcą ochłodzić się w basenie w gorący dzień, muszą liczyć się z obowiązkiem zapłaty podatku. Daninie podlega samo posiadanie basenu, a nie czynność kąpieli - tłumaczy Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w inFakcie.
- Jeśli mieszkańcy Grecji chcą ochłodzić się w basenie w gorący dzień, muszą liczyć się z obowiązkiem zapłaty podatku. Daninie podlega samo posiadanie basenu, a nie czynność kąpieli - tłumaczy Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w inFakcie. unsplash
Podatek od posiadania basenu w Polsce? Czy to możliwe? Okazuje się, że takie rozwiązanie funkcjonuje w niektórych europejskich krajach. W Polsce nie płacimy za kąpiel w przydomowym basenie, ale opłata w jakimś sensie jest już zawarta w podatku od nieruchomości. Decyzję z urzędu gminy o wysokości opłaty otrzymujemy każdego raz w roku w specjalnym liście.

Spis treści

Podatek do basenu obowiązuje w Grecji. Płaci się za posiadanie własnego kąpieliska

- Jeśli mieszkańcy Grecji chcą ochłodzić się w basenie w gorący dzień, muszą liczyć się z obowiązkiem zapłaty podatku. Daninie podlega samo posiadanie basenu, a nie czynność kąpieli. Wysokość podatku zależy od powierzchni basenu. Przykładowo za 100 m2 zbiornika trzeba zapłacić około 3 tys. euro - tłumaczy Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w inFakcie.

Jak dodaje - w Grecji podatek ten jest nakładany w oparciu o dane zebrane w specjalnej ewidencji.

- W Grecji istnieje wykaz basenów, analogiczny do ewidencji budynków gospodarczych w Polsce. Pomocne dla greckiego fiskusa są zdjęcia satelitarne, dzięki którym można śledzić, czy mieszkańcy Grecji zgłaszają fakt posiadania basenu - zauważa Piotr Juszczyk.

Za basen płacimy w ramach podatku od nieruchomości

Ustawa ordynacja podatkowa oraz ustawa o podatkach i opłatach lokalnych określa maksymalne stawki, jakie samorządy terytorialne mogą nakładać na posiadaczy nieruchomości w Polsce. Wysokość swojego podatku można sprawdzić w lokalnych stawkach w urzędzie gminy lub na jej stronie internetowej. Ponadto urząd miasta lub gminy co roku przysyła nam decyzję o wysokości podatku w specjalnym liście.

Jeżeli podatek w skali całego roku będzie niższy, niż 9,80 zł - decyzja z gminy nie zostanie wysłana. Nie będzie również potrzeby płacenia tego podatku.

To, ile zapłacimy - zależy od rodzaju nieruchomości i jej powierzchni. Jak wynika z danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego - przeciętna wysokość podatku od budynków mieszkalnych to 0,82 zł/m kw. Podatek zapłacimy także od wielkości posiadanego podwórka.

Podatkiem od nieruchomości może zostać opodatkowany również basen. Jeżeli ma być to trwały basen ogrodowy o powierzchni do 50 m2 tafli wody - konieczne będzie zgłoszenie zamiaru budowy jeszcze przed jej rozpoczęciem. Jeżeli będzie większy - trzeba będzie uzyskać pozwolenie na budowę. Taki obowiązek precyzuje ustawa Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 r.

Na szczęście w Polsce obecnie nie ma specjalnego podatku od basenu. Baseny są opodatkowane zwykłym podatkiem od nieruchomości jako część posiadanego już gruntu lub budynku. Całkowitą wysokość podatku oblicza się na podstawie powierzchni domu, podwórka i innych zabudowań.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu