Jeden z największych banków w Polsce ostrzega przed oszustami. "Pieniędzy nie odzyskasz"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
- Wciąż regularnie klikamy w linki, które docierają do nas z niezaufanych źródeł- wyjaśnia w rozmowie ze Strefą Biznesu ekspert.
- Wciąż regularnie klikamy w linki, które docierają do nas z niezaufanych źródeł- wyjaśnia w rozmowie ze Strefą Biznesu ekspert. fot.123RF
- "Przestępcy, podszywając się pod Santander Bank Polska na Facebooku oraz Instagramie, zachęcają do inwestycji, dającej wysoki zarobek"- ostrzegają przedstawiciele banku. Oszuści przejmą przelaną im gotówkę, będą zachęcać do kolejnych przelewów, a pieniędzy "nigdy nie zwrócą".

Oszuści tym razem podszywają się pod Santander Bank Polska. Jak informują przedstawiciele instytucji, przestępcy podszywając się pod bank w mediach społecznościowych, zachęcają do inwestycji, "dającej wysoki zarobek". Zachęcają do wypełnienia formularza, w którym ofiara musi podać:

  • imię i nazwisko
  • numer telefonu,
  • adres mail.

- Jeżeli ktoś to zrobi, to po chwili zadzwoni do niego osoba podszywająca się pod pracownika Santander Bank Polska. Będzie opowiadać o rzekomej wielkiej gotówce do wygrania, poprzez inwestowanie- na pisano i dodano, że "W rzeczywistości to OSZUSTWO!".

W poście wyjaśniono, że "przestępcy w taki sposób przejmą przelaną im gotówkę, dalej będą zachęcać do kolejnych przelewów i oczywiście nigdy tych pieniędzy (a już tym bardziej żadnego zysku) nie zwrócą". - "Nie dajcie się oszukać!"- ostrzega bank.

"Bywamy lekkomyślni i regularnie klikamy w linki z niezaufanych źródeł"

- O błędach, które popełniamy najczęściej na polu bezpieczeństwa cyfrowego, możemy wnioskować m.in. na podstawie stosowanych ataków. Cyberprzestępcy nadal wykorzystują np. phishing (najczęstszy typ ataku w 2020 r. według CERT), bo doskonale wiedzą, że jako użytkownicy indywidualni oraz jako pracownicy bywamy nieuważni i lekkomyślni. Wciąż regularnie klikamy w linki, które docierają do nas z niezaufanych źródeł- wyjaśnia w rozmowie ze Strefą Biznesu Michał Kanownik, Prezes Związku Cyfrowa Polska.

Jak wynika z raportu „Cyberbezpieczeństwo w Polsce w 2021 r.: cyberataki na urządzenia końcowe” przygotowanego przez Związek Cyfrowa Polska, ponad połowa polskich firm w 2021 r. stwierdziła wzrost podatności na cyberataki, a 64 proc. z nich zanotowało co najmniej jeden incydent cyberbezpieczeństwa, co stanowi wzrost o 10 proc. względem 2019 r. Jednocześnie na zwiększenie budżetu finansującego cyberbezpieczeństwo zdecydowała się blisko co czwarta firma (23 proc.). firm.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu