Ekspert: Cyberprzestępcy nadal wykorzystują np. phishing, bo bywamy lekkomyślni i regularnie klikamy w linki z niezaufanych źródeł

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Ponad połowa polskich firm w 2021 r. stwierdziła wzrost podatności na cyberataki, a 64 proc. z nich zanotowało co najmniej jeden incydent cyberbezpieczeństwa.
Ponad połowa polskich firm w 2021 r. stwierdziła wzrost podatności na cyberataki, a 64 proc. z nich zanotowało co najmniej jeden incydent cyberbezpieczeństwa. fot. 123RF
Udostępnij:
Ponad połowa polskich firm w 2021 r. stwierdziła wzrost podatności na cyberataki, a 64 proc. z nich zanotowało co najmniej jeden incydent cyberbezpieczeństwa. - Cyberprzestępcy nadal wykorzystują np. phishing, bo doskonale wiedzą, że jako użytkownicy indywidualni oraz jako pracownicy bywamy nieuważni i lekkomyślni. Wciąż regularnie klikamy w linki, które docierają do nas z niezaufanych źródeł- tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu ekspert.

- O błędach, które popełniamy najczęściej na polu bezpieczeństwa cyfrowego, możemy wnioskować m.in. na podstawie stosowanych ataków. Cyberprzestępcy nadal wykorzystują np. phishing (najczęstszy typ ataku w 2020 r. według CERT), bo doskonale wiedzą, że jako użytkownicy indywidualni oraz jako pracownicy bywamy nieuważni i lekkomyślni. Wciąż regularnie klikamy w linki, które docierają do nas z niezaufanych źródeł- wyjaśnia w rozmowie ze Strefą Biznesu Michał Kanownik, Prezes Związku Cyfrowa Polska.

Jak wynika z raportu „Cyberbezpieczeństwo w Polsce w 2021 r.: cyberataki na urządzenia końcowe” przygotowanego przez Związek Cyfrowa Polska, ponad połowa polskich firm w 2021 r. stwierdziła wzrost podatności na cyberataki, a 64 proc. z nich zanotowało co najmniej jeden incydent cyberbezpieczeństwa, co stanowi wzrost o 10 proc. względem 2019 r. Jednocześnie na zwiększenie budżetu finansującego cyberbezpieczeństwo zdecydowała się blisko co czwarta firma (23 proc.). firm.

Jak tłumaczy na ekspert, świadomość konsumentów nt. cyberzagrożeń wzrasta. - Dane, które przytaczamy wskazują, że w 2021 r. 41 proc. polskich obywateli obawiało się cyberprzestępców, co oznacza wzrost o 5 punktów procentowych względem roku 2020. Niestety jest to odsetek niezadowalający, ponieważ z Internetu i urządzeń podłączonych do sieci korzysta zdecydowana większość Polaków- wylicza i dodaje, że obawy o zostanie ofiarą cyberprzestępstwa nie przekładają się wśród konsumentów na troskę o prywatność swoich danych i budowanie stosownych kompetencji.

Jego zdaniem podobnie sytuacja ma się w środowisku biznesowym, a szczególnie w sektorze MŚP oraz w jednostkach administracji publicznej. Świadomość zagrożeń rośnie, bo ataki na firmy i urzędy stały się codziennością i według danych w 2021 r. 64 proc. firm zanotowało co najmniej jeden incydent cyberbezpieczeństwa.

- Większość z nich deklaruje też wzrost ryzyka i podatności na ataki. Za pojmowaniem, że zagrożenia istnieją, nie podążają jednak inwestycje w sprzęt, oprogramowanie, usługi, czy kompetencje z zakresu cyberbezpieczeństwa, a pracownicy nadal popełniają m.in. błąd w postaci zamiennego stosowania urządzeń prywatnych i firmowych do obsługi wrażliwych usług i procesów- mówi.

- Systemowe błędy, które mają szczególne znaczenie dla administracji publicznej to niedostateczne wsparcie finansowe inwestycji w cyberbezpieczeństwo oraz brak jasnych, zunifikowanych standardów i wytycznych, na podstawie których byłoby możliwe wydajniejsze wdrażanie rozwiązań bezpieczeństwa i prowadzenie wymiernych audytów- podsumowuje Kanownik.

Aby sprostać wyzwaniom na polu cyberbezpieczeństwa urządzeń końcowych, zdaniem ekspertów polskiej branży cyfrowej istotne jest wdrożenie instrumentów wspierających inwestycje w rozwiązania bezpieczeństwa cyfrowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rośnie poczucie zagrożenia cyberprzestępczością

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie