
Karta różnorodności
W maju 2017 r. już ponad 7 tys. przedsiębiorstw z 16 państw Unii Europejskiej miało podpisaną Kartę Różnorodności. Jest to pisemna deklaracja, w której pracodawca zobowiązuje się do przestrzegania zakazu dyskryminacji w miejscu pracy.
Patronat nad Kartą Różnorodności objęła Komisja Europejska. W Polsce podpisało ją blisko 300 firm, urzędów i uczelni, m.in. Aviva, PwC, ING Bank Śląski, Work Service, Polpharma, IKEA Retail, Rossmann SDP, Urząd Miasta Poznania, Leroy Merlin Polska czy CCC.

Awans poziomy
Pracownicy dużych korporacji są szczególnie narażeni na wypalenie zawodowe. Doświadczają go zwłaszcza osoby pracujące pod presją czasu i wykonujące powtarzalne czynności. Wśród licznych symptomów wypalenia zawodowego warto wymienić: brak motywacji do pracy, brak poczucia satysfakcji z pełnionych funkcji oraz niechęć związaną z koniecznością pójścia do pracy.
Na szczęście wypalonego pracownika wcale nie trzeba spisywać na straty. Można mu zaproponować zmianę działu i naukę nowych kompetencji. Takie podejście zakłada inwestowanie w rozwój osób zatrudnionych oraz wychodzenie naprzeciw ich potrzebom. Przykładowo, awans poziomy możliwy jest w firmie Shell.

Szkolenia dla pracowników
W naszych czasach finanse przestają stanowić barierę w rozwoju pracowników. Mikro, małe i średnie firmy mogą inwestować w rozwój kadr, nawet gdy nie mają wystarczających środków na szkolenia i usługi rozwojowe. Na rynku można znaleźć bogatą ofertę szkoleń dofinansowanych przez Unię Europejską. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) przygotowała wyszukiwarkę takich szkoleń, dostępną pod adresem uslugirozwojowe.parp.gov.pl.
Warto wiedzieć, że tylko firmy posiadające certyfikaty zweryfikowane przez PARP oferują szkolenia, na które można otrzymać dofinansowanie z funduszy europejskich (EFS).