Kierunek AI – nowa ścieżka rozwoju w branży TSL w wydaniu GPW

Materiał informacyjny Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie

Na rozwój branży transport – spedycja – logistyka (TSL) znaczący wpływ ma szereg czynników zewnętrznych. Zmieniające się łańcuchy dostaw, intensyfikacja handlu (głównie elektronicznego, e-commerce) czy rosnąca konkurencja na rynku to tylko niektóre z nich. Równie ważna jest rola rozwoju technologicznego, cyfryzacji i automatyzacji łańcuchów dostaw. W tej perspektywie niezwykle cennym narzędziem jest AI – sztuczna inteligencja, która może przynieść wiele korzyści dla TSL.

Ministerstwo Aktywów Państwowych, mając na celu wsparcie polskiego rynku TSL, wyszło z inicjatywą opracowania Polskiego Cyfrowego Operatora Logistycznego. Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) odpowiada za przeprowadzenie prac badawczo-rozwojowych w zakresie budowy rozwiązania, które możliwe są dzięki wsparciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz środkom z Unii Europejskiej. Projekt „Opracowanie Polskiego Cyfrowego Operatora Logistycznego – PCOL” realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, 2014-2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Rozwiązanie PCOL ma być narzędziem opartym na algorytmach sztucznej inteligencji, służącym cyfryzacji i automatyzacji licznych procesów dla branży TSL. Jego podstawową funkcją ma być kojarzenie przewoźników i załadowców tak, aby proces przebiegał szybciej i bardziej efektywnie. System ma wspomagać pracę spedytorów. Jaka jest w tym rola sztucznej inteligencji?

AI jest kluczowa w naszym systemie, dostarczając wartości dla logistyki poprzez optymalizację tras przewoźników i prognozowanie popytu. Opracowywane algorytmy będą pomagać także zarządzać ryzykiem, wykrywając potencjalne opóźnienia czy oszustwa. Nasz system PCOL został zaprojektowany aby uczył się w trybie ciągłym, a tym samym dostosowywał się do zmian na rynku i personalizował usługi dla klientów. Te możliwości to jedynie początek tego, co AI na platformie PCOL może zaoferować dla sektora logistycznego w kolejnych latach. – wyjaśnia dr inż. Karol Jędrasiak, kierownik B+R projektu w GPW.

Rozwiązanie ma posiadać wiele funkcji odpowiadających za usprawnianie procesów. Przykładowo – dzięki digitalizacji i cyfrowemu dostępowi do zleceń klientów-podwykonawców, możliwa będzie automatyzacja zleceń, a co za tym idzie, również cyfryzacja obiegu dokumentów logistycznych. Narzędzie PCOL ma także automatycznie wymieniać dane w czasie rzeczywistym z giełdami transportowymi i TMS-ami klientów, dzięki czemu zawsze będą one aktualne. Nieustannie trwają prace nad automatycznym, wielokryterialnym doborem zleceń transportowych, który ma brać pod uwagę takie czynniki jak: czas przejazdu i załadunku, ceny, koszty i marże, czas pracy kierowców. Innym rozwiązaniem mają być „mapy ciepła”, które poprzez informacje naniesione na dany obszar, mają mówić m.in. o intensywności i rodzaju przewozów w danym okresie. To z kolei może wspomóc wycenę czy prognozę dostępności przewoźników.

Najważniejszą funkcją PCOL ma być wspomniana już szczególna cecha technologii AI - samouczenie się. Na podstawie danych historycznych system będzie coraz lepiej wspierał działania spedytorów.

Niewątpliwą zaletą rozwiązania jest wsparcie pracy spedytorów, zarówno z perspektywy przedsiębiorstwa jak i pracowników. Prof. Adam Gałuszka, Ekspert w Dziale Strategii i Analiz w GPW, zwraca uwagę na możliwość znacznego zwiększenia efektywności pracy spedytorów, przy jednoczesnym zmniejszeniu poziomu stresu towarzyszącego poszukiwaniu właściwego przewoźnika. Jego zdaniem, odpowiednie wykorzystanie metod sztucznej inteligencji pozwala na tworzenie spersonalizowanych propozycji frachtów, kierowanych do przewoźników z myślą o zmniejszeniu pustych przebiegów (moduł Cargo Taxi) czy domykaniu kółek transportowych. Nie do przecenienia jest również wspomaganie sporządzania wyceny, co powinno skrócić czas negocjacji. Podsumowując, PCOL wspomaga proces spedycji, biorąc pod uwagę wiele jego aspektów.

Projekt PCOL to odważna i przełomowa propozycja od GPW. Niewątpliwie wyznacza nową ścieżkę rozwoju w branży TSL. GPW wykonując prace nad tworzeniem nowoczesnego narzędzia udowadnia, że zastosowanie sztucznej inteligencji w TSL otwiera przed branżą nieosiągalne dotychczas możliwości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu