Spis treści
Bezpłatny podpis elektroniczny. Jest zapowiedź Ministerstwa Cyfryzacji
Wiceminister Cyfryzacji, Michał Gramatyka, przekazał PAP informacje o pracach nad koncepcją bezpłatnego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego w portfelu na dokumenty. Rozwiązanie jest częścią unijnego rozporządzenia eIDAS 2.0, które weszło w życie 29 lutego br.
– Ministerstwo Cyfryzacji pracuje już koncepcyjnie nad ścieżkami implementacji tych przepisów. Pojawią się one w polskim systemie prawnym po wdrożeniu przepisów unijnych – stwierdził wiceminister Michał Gramatyka.
Wiceminister dodał, że na razie nie ma możliwości dodania certyfikatu do podpisu kwalifikowanego w aplikacji mObywatel 2.0. Prace nad tym rozwiązaniem jednak trwają. Ministerstwo Cyfryzacji jest w trakcie analizowania różnych ścieżek implementacji tych przepisów.
Cyfrowy portfel - bezpieczeństwo i wygoda dla Europejczyków
Cyfrowy portfel na dokumenty ma przede wszystkim ułatwić Europejczykom dostęp do usług publicznych i prywatnych. Dzięki niemu będziemy mogli swobodnie korzystać z konta bankowego, składać deklaracje podatkowe czy zapisywać się na uniwersytet. To także odpowiedź na rosnące obawy dotyczące ochrony prywatności w sieci i ochrony danych w aplikacjach oferowanych przez takie firmy jak Apple, Alphabet, Google i inne.
Portfele cyfrowe nie są nowością. Istnieją już w niektórych krajach członkowskich. Nowe prawo UE ma służyć temu, aby były one interoperacyjne. Oznacza to, że jeśli osoba mieszka w jednym kraju, a pracuje w innym, będzie mogła korzystać z jednego cyfrowego portfela w obu krajach. Europejski portfel cyfrowy będzie zatem sumą systemów krajowych, które mogą mieć nieco inną charakterystykę, ale będą zdolne do współpracy.
Bezpłatny kwalifikowany podpis elektroniczny. Moc prawna podpisu odręcznego
Kwalifikowany podpis elektroniczny w cyfrowym portfelu na dokumenty będzie miał taką samą moc prawną jak podpis odręczny. Co więcej, jego stosowanie będzie dobrowolne. Przy tym należy pamiętać, że to niejedyne udogodnienia dla użytkowników aplikacji mObywatel 2.0.
Jak poinformowało PAP Ministerstwo Cyfryzacji, wśród najpopularniejszych usług i dokumentów dostępnych za pośrednictwem tej aplikacji są:
- mDowód,
- Karta Dużej Rodziny,
- mPrawo jazdy,
- Moje pojazdy,
- legitymacja emeryta-rencisty,
- legitymacja szkolna,
- legitymacja studencka.
mObywatel 2.0/ Aplikacja dla każdego obywatela
Dzięki bezpłatnej, publicznej aplikacji mObywatel 2.0 użytkownicy mogą szybko i łatwo uzyskać dostęp do swoich dokumentów i danych. Oprócz wymienionych najczęściej używanych funkcji, aplikacja umożliwia m.in. zgłaszanie naruszeń środowiska, zastrzeganie numeru PESEL, sprawdzanie jakości powietrza, realizację wystawionych e-recept, umawianie się na e-Wizytę w ZUS, sprawdzanie danych w funkcji wybory. Aplikacja mObywatel umożliwia również szybko i bezprowizyjnie opłacić urzędowe zobowiązania finansowe, na przykład podatek od nieruchomości czy opłatę za wywóz śmieci.