
Wypłata na rachunek bankowy
Status: przyjęte
Zgodnie z art. 86 par. 3 Kodeksu Pracy domyślną formą wypłaty wynagrodzenia była gotówka. Aby pracodawca mógł wypłacić wynagrodzenie przelewem bankowym, pracownik musiał wyrazić na to pisemną zgodę, chyba że układ zbiorowy pracy stanowił inaczej.
1 stycznia 2019 r. domyślną formą wypłaty wynagrodzenia dla osoby z umową o pracę staje się forma bezgotówkowa. Pracownicy, którzy w 2018 r. otrzymywali wynagrodzenie w gotówce, powinni zostać poinformowani przez pracodawców o zmianie przepisów do 21 stycznia 2019 roku. W ciągu 7 dni od otrzymania informacji o zmianie formy wypłaty należy podjąć decyzję, przy jakiej formie się pozostaje – gotówkowej czy bezgotówkowej. Aby pensja wpływała na konto, trzeba podać pracodawcy numer rachunku bankowego do przelewów. Pracownicy, którzy chcą otrzymywać wynagrodzenie do ręki, powinni złożyć wniosek o wypłatę w gotówce. Jeżeli wniosek nie wpłynie do pracodawcy, nadal można pobierać wynagrodzenie w formie bezgotówkowej.

Lepiej płatna praca w niedziele i święta
Status: propozycja
Związkowcy z mazowieckich struktur OPZZ domagają się podniesienia płac za pracę w weekendy i święta. Wystosowali do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wniosek o podjęcie prac nad odpowiednią ustawą. Jak wskazują, zakaz handlu w niedziele faworyzuje małe sklepy, w których wynagrodzenia są najniższe, a warunki pracy – najgorsze. Domagają się 2,5 raza wyższego wynagrodzenia za pracę w niedziele i święta. Nie wykluczają też przygotowania obywatelskiego projektu ustawy zmieniającej przepisy.

Krótszy tydzień pracy
Status: propozycja
W 2018 r. Partia Razem zaproponowała, aby przeciętny tydzień pracy trwał nie 40, ale 35 dni. Jeżeli jej propozycja zostałaby przyjęta, pracowalibyśmy 7 godzin dziennie. W 2017 r. podobny projekt ustawy złożyło w sejmie Polskie Stronnictwo Ludowe. PSL chciało, aby z pracy mogli wcześniej wychodzić rodzice i opiekunowie dzieci do 10. roku życia.

Krótszy czas pracy dla rodziców
Status: propozycja
PSL postanowiło bronić swojego pomysłu. W kwietniu 2018 r. do Sejmu ponownie wpłynął projekt ustawy, skracającej czas pracy rodziców i opiekunów dzieci do 15. roku życia do 7 godzin dziennie. Rodzice i opiekunowie mieli zachować prawo do wynagrodzenia za 8 godzin pracy dziennie. W przypadku pracy obojga rodziców lub opiekunów, z przywilejów mógłby korzystać jeden z partnerów.