
Pracownica lub pracownik na urlopie wychowawczym
Urlop wychowawczy także gwarantuje pracownicy lub pracownikowi ochronę przed zwolnieniem. Ochrona obowiązuje od momentu złożenia wniosku o taki urlop. Jeżeli wniosek o urlop wychowawczy zostanie złożony po otrzymaniu wypowiedzenia, np. dzień później, wypowiedzenie będzie ważne.
Sytuacja komplikuje się, jeżeli firma ogłosiła likwidację lub upadłość. W takim przypadku zwolnienie może mieć miejsce.
Ponadto pracodawca może wypowiedzieć pracownicy lub pracownikowi na urlopie wychowawczym umowę z winy pracownika, czyli zwolnić taką osobę dyscyplinarnie. Musi jednak wskazać wiarygodne powody, które nie są związane ze świadczeniem pracy.

Pracownik na urlopie rodzicielskim
Rodzice przebywający na urlopie rodzicielskim są chronieni przed zwolnieniem.
Ochrona nie obowiązuje w przypadku rozwiązania umowy z winy pracownika, a także w przypadku upadłości lub likwidacji firmy.

Pracownik podlegający ochronie przedemerytalnej
Zgodnie z polskimi przepisami nie można wypowiedzieć umowy o pracę osobie, której brakuje nie więcej niż czterech lat do osiągnięcia wieku emerytalnego pod warunkiem, że osiągnęła ona odpowiedni wiek, pracując u danego pracodawcy.
Takie przepisy stanowią dodatkowe zabezpieczenie na starość dla tzw. lojalnych pracowników. Niestety znane są przypadki zwalniania pracowników dzień przed osiągnięciem wymaganego wieku.

Pracownik podlegający ochronie wynikającej z ustawy o związkach zawodowych
Pracodawca, który boryka się z problemami finansowymi, nie może zwalniać pracowników w dowolny sposób. W przypadku zwolnień grupowych, do których może dojść w przedsiębiorstwach zatrudniających minimum 20 osób, firma powinna poinformować o zamiarze przeprowadzenia zwolnień związki zawodowe, a jeżeli przy zakładzie pracy nie działa tego typu organizacja, informację należy przekazać obiektywnie wybranym przedstawicielom pracowników.