
Zasady dziedziczenia składek z OFE i subkonta w ZUS są takie same!
W pierwszej kolejności dziedziczy małżonek. Jeśli małżonkowie pozostawiali w ustawowej wspólności majątkowej, to ma on prawo do połowy środków zgromadzonych w trakcie małżeństwa. Środki z subkonta w ZUS trafią na subkonto współmałżonka, zaś te z rachunku OFE na jego rachunek w OFE. W obydwu przypadkach pieniądze zostaną doliczane do zgromadzonych składek i w ten sposób powiększą przyszłą emeryturę.
O dziedziczenie składek mogą ubiegać się również byli małżonkowie, o ile do rozwodu pozostawali w ustawowej wspólności majątkowej. Jeżeli zmarły ubezpieczony w II filarze nie zawarł małżeństwa, to wszystkie środki będą wypłacone uposażonym lub spadkobiercom.
Uposażonych i proporcje, w jakich otrzymają oni wypłatę środków, wskazuje ubezpieczony. Nie muszą to być członkowie jego rodziny. Takie osoby wypłaty otrzymają bezpośrednio. Uposażony małżonek może przekazać środki na swoje subkonto w ZUS lub konto w OFE.

Co w sytuacji, gdy zmarły nie wskazał uposażonych? Czeka nas postępowanie spadkowe!
- Gdy zmarły nie wskazał uposażonych, trzeba przeprowadzić postępowanie spadkowe, które obejmuje środki niewypłaconych małżonkowi - tłumaczy Krzysztof Cieszyński. - Dlatego, żeby oszczędzić bliskim formalności, warto wcześniej wskazać uposażonych. Dziedziczenie składek to prawo i dlatego na uposażonych lub spadkobiercach spoczywa obowiązek powiadomienia o śmierci bliskiego i przedstawienia niezbędnych dokumentów.

Niemal 800 milionów złotych wypłaconych w 2022 roku!
W 2022 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpatrzył 97 tysięcy wniosków spadkobierców i wypłacił 796,5 miliona złotych.
Aby móc ubiegać się o dodatkowe środki po zmarłym, należy złożyć wniosek o transfer/wypłatę środków z subkonta osoby ubezpieczonej USS;nf.
Wniosek dostępny jest również na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.