Ministerstwo szykuje zmiany w przeliczaniu emerytur przyznanych po 2009 roku

Agata Wodzień-Nowak
Opracowanie:
Według danych ZUS z nowej regulacji mogłoby skorzystać prawie 100 tys. osób.
Według danych ZUS z nowej regulacji mogłoby skorzystać prawie 100 tys. osób. Krzysztof Kapica
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej jest w trakcie opracowywania nowego projektu ustawy. Celem jest umożliwienie Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych na ponowne przeliczenie emerytur i rent rodzinnych, które zostały przyznane w czerwcu w latach 2009-2019.

MRPiPS pracuje nad nowym projektem dotyczącym emerytur czerwcowych

Projekt ustawy znalazł się w wykazie prac legislacyjnych rządu i dotyczy on ustalenia nowej wysokości emerytur oraz rent rodzinnych z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, przyznanych w omawianym okresie.

Problem dotyczy osób, które złożyły wniosek o emeryturę w czerwcu i w rezultacie otrzymały świadczenie na niższym poziomie, niż gdyby złożyły wniosek w innym miesiącu, np. w maju. Wynikało to z faktu, że w czerwcu nie były uwzględniane dodatkowe waloryzacje kwartalne – brano pod uwagę tylko waloryzację roczną. Skutkowało to niższym świadczeniem emerytalnym, czasami różnica ta sięgała kilkuset złotych.

Nowa regulacja, nad którą pracuje MRPiPS, ma na celu wyrównanie sytuacji emerytów i rencistów rodzinnym, którzy złożyli wnioski w czerwcu w latach 2009-2019, do poziomu tych, którzy zaczęli otrzymywać świadczenia w późniejszym czasie.

Zgodnie z informacjami podanymi przez rząd, nowo ustalona wysokość emerytur i rent rodzinnych miałaby być następnie waloryzowana zgodnie z zasadami, które obowiązywały po dniu przyznania świadczenia. Wniosek o ponowne przeliczenie świadczenia będzie można złożyć w ciągu 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy. Emerytura lub renta rodzinna w nowej wysokości przysługiwałaby od miesiąca złożenia wniosku.

Planowane jest, aby ustawa weszła w życie z dniem 1 czerwca 2025 roku.

Trwa głosowanie...

Czy obawiasz się o wysokość swojej emerytury, gdy już na nią przejdziesz?

Według danych z grudnia 2023 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał emerytury 6 260 889 osobom, w tym większość świadczeniobiorców stanowiły kobiety - 3 773 966. Średni wiek emerytura wynosił wówczas 71,7 lat, więcej w przypadku mężczyzn (72,9 lat), mniej w odniesieniu do kobiet (70,9 lat). W tym czasie średni staż pracy emeryta wynosił 35,9 lat.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu