MON kupuje kolejne Rosomaki z nowoczesnym systemem wieżowym ZSSW-30

Dawid Kamizela
Wideo
od 12 lat
W poniedziałek 8 lipca podpisano drugą z kolei umowę wykonawczą dotyczącą dostawy dla SZ RP kilkudziesięciu transporterów opancerzonych Rosomak uzbrojonych w Zdalnie Sterowany System Wieżowy ZSSW-30

Stronami umowy są Skarb Państwa – Agencja Uzbrojenia oraz konsorcjum w składzie: Huta Stalowa Wola S.A., Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., Rosomak S.A. oraz WB Electronics S.A.

58 kolejnych Rosomaków

Przedmiotem umowy jest pozyskanie 58 egz. kolejnych kołowych transporterów opancerzonych (KTO) Rosomak, zintegrowanych ze zdalnie sterowanymi systemami wieżowymi ZSSW-30, wyposażonych w wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych SPIKE-LR. Dodatkowo umowa obejmuje pakiet logistyczny, w którego skład wchodzą części zamienne. Wartość umowy wynosi ok. 2,6 mld złotych brutto, a dostawy zostaną zrealizowane w latach 2026-2027.

Zdalnie sterowany system wieżowy ZSSW-30 powstał w wyniku realizacji pracy rozwojowej na mocy umowy zawartej pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia a konsorcjum w składzie Huta Stalowa Wola S.A. oraz WB Electronics S.A., w efekcie której został opracowany prototyp wraz z dokumentacją techniczną.

Zgodnie z przeznaczeniem KTO ROSOMAK ze ZSSW-30 będą służyły do zwalczania celów opancerzonych oraz obiektów i umocnień wykorzystywanych przez przeciwnika, a także będą przeznaczone do realizacji zadań wsparcia ogniowego pododdziałów w czasie prowadzenia działań bojowych. Zastosowane w ZSSW-30 systemy optoelektroniczne umożliwią realizację zadań niezależnie od pory doby, a także w trudnych warunkach atmosferycznych. Sprzęt został również przystosowany do funkcjonowania w trudnych warunkach klimatycznych.

Bushmaster Mk.44S: do ognia automatycznego i półautomatycznego 

Główne uzbrojenie KTO ROSOMAK ze ZSSW-30 stanowi armata automatyczna Bushmaster Mk.44S, która umożliwia prowadzenie ognia w trybie automatycznym i półautomatycznym, z wykorzystaniem pięciu różnych typów amunicji, w tym amunicji programowalnej. Uzbrojenie pomocnicze stanowi sprzężony z armatą, zmodyfikowany 7,62 mm karabin maszynowy UKM-2000C.

Dodatkowe uzbrojenie stanowi podwójna wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych SPIKE-LR. Uzbrojenie może być ładowane zarówno z zewnątrz jak i od wewnątrz pojazdu.

Dowódca i operator uzbrojenia mogą niezależnie od siebie obserwować, wykrywać, rozpoznawać i śledzić cele lądowe oraz powietrzne, w tym z wykorzystaniem funkcji autotrackera. Dodatkowo załoga może pracować w trybie „hunter-killer”, który polega na lokalizowaniu i identyfikacji celu przez dowódcę i przekazywaniu uchwyconego celu na wyświetlacz operatora uzbrojenia w celem jego namierzenia i zniszczenia.

Dzisiejsza umowa jest kontynuacją procesu zakupu ZSSW-30 osadzonych na kołowych transporterach opancerzonych. Umowa ramowa, podpisana przez ówczesnego ministra obrony Mariusza Błaszczaka dotyczyła pozyskania łącznie 341 systemów wieżowych.

2022 r.: umowa wykonawcza na 70 wież ZSSE-30

Faktyczna realizacja procesu zakupu rozpoczęła się w lipcu 2022 roku wraz z podpisanie pierwszej umowy wykonawczej dotyczącej 70 wież ZSSW-30 osadzonych na przekazanych ze stanu SZ RP podwoziach Rosomaków. Jej wartość wyniosła około 1,7 miliarda złotych.

Podpisanie drugiej umowy na dostawę 58 wież nie kończy więc procesu wdrażania ZSSW-30 na platformy kołowe. Jeszcze w tym roku zapowiadane jest podpisanie trzeciej umowy wykonawczej, w ramach której powinno zostać pozyskanych około 180 Rosomaków wraz z systemami wieżowymi ZSSW-30.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu