
Od czego zależy, czy emeryci łączą pobieranie świadczenia z dalszą aktywnością zawodową?
Na to, czy emeryci zdecydują się wrócić do pracy, wpływa m.in. dostęp do opieki zdrowotnej, czy czynniki demograficzne. Preply przeanalizował dane z 45 najbogatszych krajów świata, a następnie, dla każdego z nich ocenił prawdopodobieństwo powrotu emerytów do pracy.

W Polsce emeryci najczęściej decydują się na powrót do pracy na emeryturze
Biorąc pod uwagę obecny stan systemów opieki społecznej, sytuację finansową i demografię krajów rozwiniętych, Polska jest krajem, w którym emeryci, najczęściej decydują się na powrót na rynek pracy, jeśli chcą żyć na godnym poziomie.
Do tak niskiej oceny przyczynił się przede wszystkim system opieki społecznej plasujący się na 2. miejscu wśród najgorszych w krajach rozwiniętych i plasująca się na 8. pozycji gospodarka najmniej sprzyjająca przechodzeniu na emeryturę.

Włoska gospodarkę oceniono wyżej, niż średnia dla wszystkich badanych państw
Za Polską znalazły się Włochy, mimo że gospodarkę tego kraju oceniono wyżej niż średnia dla wszystkich badanych państw. Słaby wynik w tym przypadku również wynika ze złego stanu systemu opieki społecznej (ocena 3. od końca). Ponadto prawdopodobieństwo powrotu do pracy zwiększają czynniki demograficzne - najwyższy próg uprawniający do ubiegania się o emeryturę (67 lat) i jedna z najdłuższych średnich długości życia (84 lata).

Irlandia zajęła ostatnie miejsce na podium
Ostatnie miejsce na podium przypadło Irlandii. Gospodarka ta została oceniona jako 2. pod względem najmniej sprzyjających emerytom, a program opieki zdrowotnej zajął 7. miejsce od końca. Kraj ten zajmuje również 10. miejsce w ocenie danych demograficznych bezpośrednio powiązanych z powrotem do pracy, takich jak szczególnie mała populacja emerytów (14,81% obywateli).