Czeka nas duża waloryzacja emerytur. Przyniesie podwyżki dla wielu emerytów. Szczegółowe kwoty podwyżek zostaną ogłoszone wkrótce

redpp
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Emeryci oraz renciści stale mogą liczyć na wsparcie w postaci różnorodnych dodatków z ZUS. W nadchodzącym roku wiele z tych dodatków powinno znacząco wzrosnąć. Według prognoz ma to być znaczące wsparcie m.in. dla osób korzystających ze świadczenia pielęgnacyjnego lub też z dodatku kombatanckiego. O jakich dodatkach mowa? Którzy emeryci ucieszą się z podwyżek? Zobaczcie!

Spis treści

Waloryzacja emerytur i rent - od czego zależy?

W praktyce wysokość waloryzacji emerytury, ale także i rent, zależy od dwóch czynników. Wymienić należy:

  • Inflację w gospodarstwach emeryckich - są to podwyżki cen towarów kupowanych właśnie przez emerytów;
  • Podwyżek pracowników - waloryzacja powinna stanowić nie mniej niż 20 procent realnego wzrostu płac.

Co to oznacza? Emeryci otrzymujący skromne świadczenia, mogą liczyć na to, że każdego roku skorzystają z waloryzacji emerytur. Coroczny proces waloryzacyjny z założenia ma stanowić odpowiedź na problemy powiązane bezpośrednio z drożyzną.

Waloryzacja emerytur a wzrost dodatków

Każdorazowe zwaloryzowanie rent i emerytur znajduje bezpośredni przełożenie również w waloryzacji dodatków do emerytur. O tych już pisaliśmy:
Na te dodatki mogą liczyć emeryci!
Dodatki te pochodzą z ZUS, a także z ich odpowiedników typu KRUS czy MSWiA.

Jakie dodatki ulegną podwyżce?

Dodatki do emerytur są przyznawane m.in.:

  • Kombatantom wojennym;
  • Inwalidom wojennym;
  • Osobom prowadzącym tajne nauczanie;
  • Osobom deportowanym do pracy o charakterze przymusowym;
  • Osobom osadzonym w obozach III Rzeszy oraz ZSSR;
  • Osobom niepełnosprawnym (np. dodatek pielęgnacyjny).

Te wszystkie dodatki są poddawane waloryzacji na zasadach podobnych, co same emerytury.

Kiedy waloryzacja spełnia swój cel? Ile ona wyniesie? Waloryzacja a inflacja

Waloryzacja jest oparta o średnioroczny wskaźnik cen towarów, a także usług konsumpcyjnych w ubiegłym roku kalendarzowym. Co więcej, są one zwiększone co najmniej o 20 procent realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w roku ubiegłym (w tym przypadku w 2022 roku). Założeniem jest to, że waloryzacja spełni swój cel, jest to, aby minimalnie wyniosła ona wartość inflacji. Tylko wtedy rzeczywiście spełni ona swój cel. Można zatem przypuszczać, że w 2024 roku dodatki do świadczeń emerytalnych wzrosną co najmniej o wartość inflacji!

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

W
Weronika
A kiedy będą mieli możliwośc przeliczyć swoje emerytury emeryci którzy odeszli na emerytury z ustawy emerytalnej z 1998r.Wszystkim się umożliwia przeliczenie emerytur a tym którzy są najbardziej poszkodowani to cisza.
W
Wiktor
A dlaczego nie 50% realnego wzrostu jeszcze jak biorę emeryturę nie doczekałem wyższego wskaźnika .Zawsze się mówi że emeryci najbardziej są poszkodowani przez inflację ale tylko się mówi i na tym koniec ubolewania.
Z
Zreimizak
Najpierw oddajcie pieniądze emerytom czerwcowym za lata 2009-2019.Przecież to są nasze pieniądze.Jak można nas okradać a inny dawać.To jest sprawiedliwość.
m
malgorzatazofia
Faktycznie dobroczyńcy. Rewaloryzacja dodatków to wasz obowiązek ,chwalenie się tym jest żałosne.
R
Robert
Kiedy rząd zrewiduje ustawę emerytalną z 1998r która okrada emerytów z ich uczciwie wypracowanej emerytury ograniczając wysokość emerytury do 250%.Czas tym emerytom umożliwic przeliczenie emerytur według wskaźnika jaki sobie wypracowali bo to jest okradanie za uczciwą pracę
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu